< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1532 (MDXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1532 година од новата ера, 532. од вториот милениум, 32. од XVI век и трета од 1530-тите.

1532 во разни календари
Грегоријански календар1532
MDXXXII
Ab urbe condita2285
Ерменски календар981
ԹՎ ՋՁԱ
Асирски календар6282
Балиски календар1453–1454
Бенгалски календар939
Берберски календар2482
Будистички календар2076
Бурмански календар894
Византиски календар7040–7041
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4228 или 4168
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4229 или 4169
Коптски календар1248–1249
Етиопски календар1524–1525
Еврејски календар5292–5293
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1588–1589
 - Сачка ера1453–1454
 - Кали-југа4632–4633
Холоценски календар11532
Игбоански календар532–533
Ирански календар910–911
Исламски календар938–939
Јапонски календарКјоруку 5 / Тенбун 1
(天文元年)
Јавански календар1450–1451
Јулијански календар1532
MDXXXII
Корејски календар3865
Мингуо-календар380 пред Р. Кина
民前380年
Нанакшахи64
Тајландски сончев календар2074–2075
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1658 или 1277 или 505
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1659 или 1278 или 506

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7040 и 7041 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6282 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5292 и 5293 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2285.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1532 година се протега во 4168 и 4169, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4228 и 4229 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2075. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 938 и 939 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди