< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1393 (MCCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1393 година од новата ера, 393. од вториот милениум, 93. од XIV век и четвртта од 1390-тите.

1393 во разни календари
Грегоријански календар1393
MCCCXCIII
Ab urbe condita2146
Ерменски календар842
ԹՎ ՊԽԲ
Асирски календар6143
Балиски календар1314–1315
Бенгалски календар800
Берберски календар2343
Будистички календар1937
Бурмански календар755
Византиски календар6901–6902
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4089 или 4029
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4090 или 4030
Коптски календар1109–1110
Етиопски календар1385–1386
Еврејски календар5153–5154
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1449–1450
 - Сачка ера1314–1315
 - Кали-југа4493–4494
Холоценски календар11393
Игбоански календар393–394
Ирански календар771–772
Исламски календар795–796
Јапонски календарМејтоку 4
(明徳4年)
Јавански календар1307–1308
Јулијански календар1393
MCCCXCIII
Корејски календар3726
Мингуо-календар519 пред Р. Кина
民前519年
Нанакшахи−75
Тајландски сончев календар1935–1936
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1519 или 1138 или 366
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1520 или 1139 или 367

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6901 и 6902 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6143 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5153 и 5154 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2146.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1393 година се протега во 4029 и 4030, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4089 и 4090 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1936. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 795 и 796 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди