Тејлор Свифт

американска кантри/поп-пејачка

Тејлор Алисон Свифт (анг. Taylor Alison Swift родена на 13 декември 1989) — американска кантри/поп-пејачка, текстописец и глумица.[1]

Taylor Swift at the 2019 iHeartRadio Music Awards

Животопис уреди

Тејлор Свифт е родена во Вајомисинг, Пенсилванија на 13 декември 1989 година.[1]

Музичка кариера уреди

На возраст од само 14 години, Свифт потпишала професионален договор со „RCA Рекордс“,[2] а првиот студиски албум го издала во 2006 год.[3] кој на почетокот не привлекол големо внимание.
Во 2010 година, за албумот „Fearless“, Свифт ја добила наградата „Греми“,[4] која повторно ја добила и во 2016 година, овојпат за албумот „1989“. Со тоа, таа станала првата жена во историјата која успеала да добие две награди „Греми“ во категоријата за албум на годината.[5] Инаку, на доделувањето на „Греми“ во 2009 година, за време на говорот на Свифт, на сцената се искачил раперот Кање Вест и ѝ го зел микрофонот од рацете.[6] Исто така, во 2016 година, таа ги добила и наградите „Греми“ во категориите за најдобар поп-вокален албум и за најдобар музички спот (за песната „Bad Blood“).[7]

Дискографија уреди

Видеографија уреди

Спот Година Режисер
Tim McGraw 2006 Треј Фанџој
Teardrops on My Guitar 2007 Треј Фанџој
Our song 2007 Треј Фанџој
Picture to burn 2008 Треј Фанџој
Change 2008 Шон Робинсон
Love story 2008 Треј Фанџој
White horse 2009 Треј Фанџој
You Belong with Me 2009 Роман Вајт
Fifteen 2009 Роман Вајт
Best Days of Your Life 2009 Роман Вајт
Mine 2010 Тејлор Свифт, Роман Вајт
Back to December 2011 Јоан Лемон
Mean 2011 Деклан Вајтблум
The Story of Us 2011 Нобл Џонс
Ours 2011 Деклан Вајтблум
Safe & Sound 2012 Филип Анделман
Both of Us' 2012 Џејк Нава
We Are Never Ever Getting Back Together 2012 Деклан Вајтблум
Begin Again 2012 Филип Анделман
I Knew You Were Trouble 2012 Антони Мандлер
22 2013 Антони Мандлер
Highway Don't Care 2013 Шејн Дрејк
Everything Has Changed 2013 Филип Анделман
Shake It Off 2014 Марк Романек
Blank Space 2014 Џозеф Кан
Style 2015 Кајл Њуман
'Bad Blood 2015 Џозеф Кан
Wildest Dreams 2015 Џозеф Кан
Out of the woods 2016 Џозеф Кан
I Don't Wanna Live Forever 2017 Грант Сингер
Look What You Made Me Do 2017 Џозеф Кан
...Ready for It? 2017 Џозеф Кан
End game 2018 Џозеф Кан
Delicate 2018 Џозеф Кан
ME! 2019 Дејв Мајерс, Тејлор Свифт
You Need To Calm Down 2019 Дру Кирш, Тејлор Свифт
Lover 2019 Дру Кирш, Тејлор Свифт
The Man 2020 Тејлор Свифт
cardigan 2020 Тејлор Свифт
Willow 2020 Тејлор Свифт
All Too Well : The Short Film 2021 Тејлор Свифт
I Bet You Think About Me (Taylor's Version) (From The Vault) 2021 Блејк Ливли,Тејлор Свифт
Anti-Hero 2022 Тејлор Свифт
Bejeweled 2022 Тејлор Свифт
Lavender Haze 2023
Karma 2023
I Can See You 2023 Тејлор Свифт

Надворешни врски уреди


Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Лини, Ендру; Фрај, Меган. „( Тејлор Свифт > Преглед )“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 2009-10-25.
  2. Chris, Willman (Updated February 05, 2008). „Taylor Swift's road to fame“. EW.com (англиски). Посетено на 2022-01-31. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Madeline, Boardman (Updated August 25, 2017). „Flashback to Taylor Swift's First Album Drop“. EW.com (англиски). Посетено на 2022-01-31. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Победници од Греми наградите 2010 music-mix.ew.com Архивирано на 11 ноември 2014 г.
  5. Kirst, Seamus (2016/02/16). „Taylor Swift Is First Woman To Win 'Album Of The Year' Twice, Her Team Is Disproportionately Male“. Forbes (англиски). Посетено на 2022-01-31. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  6. Grady, Constance (2019-08-26). „How the Taylor Swift-Kanye West VMAs scandal became a perfect American morality tale“. Vox (англиски). Посетено на 2022-01-31.
  7. Н.Н.С., „Свифт му врати на провокаторот Вест, Адел ја разочара публиката“, Дневник, година XX, број 5991 среда, 17 февруари 2016, стр. 21.