< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1527 (MDXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1527 година од новата ера, 527. од вториот милениум, 27. од XVI век и осма од 1520-тите.

1527 во разни календари
Грегоријански календар1527
MDXXVII
Ab urbe condita2280
Ерменски календар976
ԹՎ ՋՀԶ
Асирски календар6277
Балиски календар1448–1449
Бенгалски календар934
Берберски календар2477
Будистички календар2071
Бурмански календар889
Византиски календар7035–7036
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4223 или 4163
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4224 или 4164
Коптски календар1243–1244
Етиопски календар1519–1520
Еврејски календар5287–5288
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1583–1584
 - Сачка ера1448–1449
 - Кали-југа4627–4628
Холоценски календар11527
Игбоански календар527–528
Ирански календар905–906
Исламски календар933–934
Јапонски календарДајеј 7
(大永7年)
Јавански календар1445–1446
Јулијански календар1527
MDXXVII
Корејски календар3860
Мингуо-календар385 пред Р. Кина
民前385年
Нанакшахи59
Тајландски сончев календар2069–2070
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1653 или 1272 или 500
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1654 или 1273 или 501

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7035 и 7036 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6277 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5287 и 5288 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2280.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1527 година се протега во 4163 и 4164, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4223 и 4224 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2070. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 933 и 934 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди