< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1512 (MDXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1512 година од новата ера, 512. од вториот милениум, 12. од XVI век и трета од 1510-тите.

1512 во разни календари
Грегоријански календар1512
MDXII
Ab urbe condita2265
Ерменски календар961
ԹՎ ՋԿԱ
Асирски календар6262
Балиски календар1433–1434
Бенгалски календар919
Берберски календар2462
Будистички календар2056
Бурмански календар874
Византиски календар7020–7021
Кинески календар辛未(мет. коза)
4208 или 4148
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4209 или 4149
Коптски календар1228–1229
Етиопски календар1504–1505
Еврејски календар5272–5273
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1568–1569
 - Сачка ера1433–1434
 - Кали-југа4612–4613
Холоценски календар11512
Игбоански календар512–513
Ирански календар890–891
Исламски календар917–918
Јапонски календарЕјшо 9
(永正9年)
Јавански календар1429–1430
Јулијански календар1512
MDXII
Корејски календар3845
Мингуо-календар400 пред Р. Кина
民前400年
Нанакшахи44
Тајландски сончев календар2054–2055
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1638 или 1257 или 485
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1639 или 1258 или 486

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7020 и 7021 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6262 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5272 и 5273 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2265.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1512 година се протега во 4148 и 4149, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4208 и 4209 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2055. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 917 и 918 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди