< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1515 (MDXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1515 година од новата ера, 515. од вториот милениум, 15. од XVI век и шеста од 1510-тите.

1515 во разни календари
Грегоријански календар1515
MDXV
Ab urbe condita2268
Ерменски календар964
ԹՎ ՋԿԴ
Асирски календар6265
Балиски календар1436–1437
Бенгалски календар922
Берберски календар2465
Будистички календар2059
Бурмански календар877
Византиски календар7023–7024
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4211 или 4151
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4212 или 4152
Коптски календар1231–1232
Етиопски календар1507–1508
Еврејски календар5275–5276
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1571–1572
 - Сачка ера1436–1437
 - Кали-југа4615–4616
Холоценски календар11515
Игбоански календар515–516
Ирански календар893–894
Исламски календар920–921
Јапонски календарЕјшо 12
(永正12年)
Јавански календар1432–1433
Јулијански календар1515
MDXV
Корејски календар3848
Мингуо-календар397 пред Р. Кина
民前397年
Нанакшахи47
Тајландски сончев календар2057–2058
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1641 или 1260 или 488
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1642 или 1261 или 489

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7023 и 7024 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6265 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5275 и 5276 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2268.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1515 година се протега во 4151 и 4152, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4211 и 4212 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2058. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 920 и 921 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди