Аланис Надин Морисет (изворно: Alanis Nadine Morissette) (родена на 1 јуни 1974, во Отава) е канадска пејачка,[1] текстописец, музички продуцент и повремена глумица. Позната е по создавањето на еден од најпродаваните албуми во историјата на музичката индустрија, и има освоено и седум Греми награди.

Аланис Морисет
Alanis Morissette
Основни податоци
Родено имеАланис Надин Морисет
Роден(а)1 јуни 1974
Отава
ПотеклоКанада
Жанр(ови)Рок, денс, алтернатив рок, поп-рок, пост-гранџ
Занимање/њаПејач, текстописец, глумица, продуцент
ИнструментиГитара, флејта, армоника, синтисајзер, вокал
Години на активност1987 - сѐ уште
Продукциска куќа/ќиMCA, Maverick
Мрежно местоwww.alanis.com

Кариерата ја започнува во Канада, кога уште како дете снима два денс-поп албуми, Alanis и Now Is the Time, под издавачката куќа „MCA Records“. Нејзиниот меѓународен деби албум е Jagged Little Pill. Продаден е во триесет милиони примероци, со што е најдобропродаваниот деби албум од женски изведувач.[2][3][4]

Морисет ја презема и должноста на продуцент за нејзините следни албуми, меѓу кои се Supposed Former Unfatuation Junkie, Under Rug Swept и So-Called Chaos.

Има извршено влијание врз неколку пејачки и женски текстописци во првата деценија од XXI век, како Кели Кларксон, Мишел Бранч, Пинк и Аврил Лавињ.

Дискографија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Alanis Morissette becomes U.S. citizen: Canadian-born singer to maintain dual citizenship“. Associated Press. 17 февруари 2005. Посетено на 3 јули 2012.
  2. „Alanis Morissette: You ask the questions“. Лондон: The Independent. 21 април 2005. Посетено на 23 април 2010.
  3. „Alanis Ties For Highest-Selling Debut Ever“. Rolling Stone. Jann Wenner. 5 август 1998. Посетено на 2011-06-12. Morissette's 1995 bow is now tied with Boston's self-titled 1976 album as the best-selling debut of all time
  4. Caulfield, Keith. „Ask Billboard: Missy Elliott, Hot 100 And The Best Selling Album Of All Time“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-06-09. We're including Morissette's "Jagged," as it was her U.S. major label debut

Надворешни врски

уреди