Џон Траволта (англиски: John Travolta; 18 февруари 1954) — американски глумец, танчер и пејач. Траволта за првпат станал познат во 1970 година, по појавуването во телевизиската серија „Добредојде назад, Кутер“. Глумечкиот ангажман на Траволта се намалил во 1980 година. Тој ја освоил наградата „Златен глобус за најдобар глумец во игран филм (мјузикл или комедија)“ за неговиот настап во „Фатете го малиот“.

Џон Траволта
Џон Траволта во 2013
Роден(а)Џон Џозеф Траволта
18 февруари 1954
Инглвуд, Њу Џерси, САД.
ЖивеалиштеОкала, Флорида
Занимањеглумец, пејач, танчер, продуцент, автор
Активен период1969–се до денес
Веракатолицизам (1954-1975)
скиентологија (1975-денес)
СопружникКели Престон (1991–се до денес)
ДецаЏет Траволта (1992–2009) Ела Блеу Траволта (р. 2000) Бенџамин Траволта (р. 2010)
Страница
travolta.com

Ран живот уреди

Траволта, најмалото дете од шесте деца[1] е роден и пораснат во Инглвуд, Њу Џерси. Неговиот татко Салваторе Траволта (ноември 1912 - мај 1995), бил полупрофесионален играч на американски фудбал.[2] Неговата мајка Хелен Сесилија (јануари 1912 - декември 1978), била глумица и пејачка. Неговите браќа и сестри исто така глумеле. Неговата мајка била ирска американка. Тој пораснал како римокатолик, но ја смени верата во скиентологија.

Личен живот уреди

Траволта беше во врска со глумицата Дијана Хиланд, која ја запозна за време на снимањето на филмот „Детето од стаклено ѕвоно“. Хиланд починала од рак на дојката во 1977 година.[3]

Траволта се ожени со глумицата Кели Престон во 1991 година. Двојката имала син, Џет (13 април 1992 - 2 јануари 2009).[4] Нивната ќерка Ела Блеу, е родена во 2000 година и третото дете, синот Бенџамин, е роден на 23 ноември 2010 година во Флорида.[5]

Смртта на синот Џет уреди

Во 2009 година синот на Траволта, Џет, починал за време на божиќниот одмор на Бахамите.[6][7]

Филмографија уреди

Список на филмови и телевизиски кредити
Година Наслов Улога
1975 Десеттото ниво Џон
1975 Дожд од ѓаволот Дени
1976 Детето од стаклено ѕвоно Тод Љубич
1976 Кери Били Нолан
1977 Треска на саботната вечер Тони Манеро
1978 Момент по момент Стрип Херисон
1978 Брилијантин Даниел Зуко
1980 Урбан каубоец Буфорд „Бад“ Ван Дејвис
1981 Разнесување Џек Тери
1983 Одржување во живот Тони Манеро
1983 Двајца посебни Зек Мелон
1985 Совршено Адам Лоренс
1987 Подруми Бен
1989 Види кој зборува Џејмс Убријако
1989 Експерти Тревис
1990 Види кој зборува 2 Џејмс Убријако
1991 Крик Џек Кејб
1991 Ангелски очи Боби
1991 Златни ланци Скот Барнс
1992 Борис и Наташа: Филмот Џон Траволта
1993 Види кој зборува сега Џејмс Убријако
1994 Евтини приказни Винсент Вега
1995 Фатете го малиот Чили Палмер
1995 Товарот на белиот човек Луис Пинок
1996 Мајкл Мајкл
1996 Феномен Џорџ Малеј
1996 Ориентација: Информативен филм за скиентологијата Џон Траволта
1996 Скршена стрела Вик Дикинс
1997 Надвор од менито: Последните денови на Chasen's Џон Траволта
1997 Лудиот град Сем Бејли
1997 Без лице Шон Арчер
1997 Таа е прекрасна Џои Џиамонти
1998 Граѓански поход Јан Шлихтмен
1998 Тенката црвена линија генерал Квинтард
1998 Пикник проститутка Џон Траволта
1998 Основни бои гувернер Џек Стантон
1999 Генераловата ќерка (филм), Генераловата ќеркаГенераловата ќерка Генераловата ќерка (филм) Френк Вајт
1999 Нашиот пријател, Мартин Татко на Кајл
2000 Добредојде во Холивуд Џон Траволта
2000 Среќни броеви Рас Ричардс
2000 Боиште: Земја Терл
2001 Внатрешен немир Френк Морисон
2001 Сабјарка Габриел Шер
2002 Остин Пауерс: Goldmember Џон Траволта
2003 Базата Клејтон Том Харди
2004 Наредба 49 Мајк Кенеди
2004 Љубовна песна за Боби Лонг Боби Лонг
2004 Панишер Хауард Сејнт
2005 Величествено патешествие: Одење по месечината 3Д Џејмс Бенсон „Џим“ Ирвин
2005 Биди смирен Чили Палмер
2006 Осамени срца Елмер Робинсон
2007 Нелегални присвојувања Вуди Стивенс
2007 Боја за коса Една Турнблед
2008 Болт кучето Болт
2009 Заземањето на бункер 123 Бернард Рајдер
2009 Стари кучиња Чарли Ред
2010 Од Париз со љубов Чарли Вокс
2012 Дивјаци Денис
2013 Сезона на убиства Емил Ковач

Дискографија уреди

Албуми уреди

Година Албум САД
1974 Over Here!
1976 „John Travolta“ 39
1977 „Can't Let You Go“ 66
1978 „Travolta Fever“ 161
Grease 1
1983 „Two of a Kind“ 26
1986 „The Road to Freedom“
1996 „Let Her In: The Best of John Travolta“
2003 „The Collection“
2007 „Hairspray“
2012 This Christmas(со Оливиа Њутон Џон) 81

Синглови уреди

 
Џон Траволта со Оливиа Њутон-Џон во 1982
 • „Dream Drummin' “ (1974)
 • „Easy Evil“ (1975)
 • „Can't Let You Go“ (1975)
 • „You Set My Dreams To Music“ (1976)
 • „Goodnight Mr. Moon“ (1976)
 • „Rainbows“ (1976)
 • „Settle Down“ (1976)
 • „Moonlight Lady“ (1976)
 • „Right Time Of The Night“ (1976)
 • „Big Trouble“ (1976)
 • „What Would They Say“ (1976)
 • Back Doors Crying“ (1976)
 • „Let Her In“ (1976) – #10
 • „Whenever I'm Away From You“ (1976) – #38
 • „Slow Dancin'“ (1976)
 • „It Had To Be You“ (1976)
 • „I Don't Know What I Like About You Baby“ (1976)
 • „All Strung Out On You“ (1977) – #34
 • „Baby, I Could Be So Good At Lovin' You“ (1977)
 • „Razzamatazz“ (1977)
 • You're the One That I Want" – #1 (1978) (во изведба со Оливиа Њутон-Џон)
 • „Sandy“ (1978)
 • „Greased Lightnin“ (1978) – #47
 • Never Gonna Fall in Love Again“ (1980)
 • „Take A Chance“ (1983) (во изведба со Оливиа Њутон-Џон)
 • „Two Sleepy People“ (1997) (во изведба со Карли Симон)
 • „I Thought I Lost You“ (2008) (во изведба со Мајли Сајрус)

Наводи уреди

 1. http://driving.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/driving/article2068940.ece
 2. http://www.filmreference.com/film/50/John-Travolta.html
 3. http://www.imdb.com/name/nm0405076/bio
 4. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1104777/For-John-Travolta-protecting-Jett-He-control-Thats-flew-plane-says-biographer.html
 5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-11-29. Посетено на 2013-01-25.
 6. http://www.cnn.com/2009/SHOWBIZ/Movies/01/02/obit.jett.travolta/
 7. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7809172.stm

Надворешни врски уреди