Гоце – првата македонска опера, компонирана од Кирил Македонски по либрето на Венко Марковски. Операта била премиерно изведена на 24 мај 1954 година на сцената на Операта на Македонскиот народен театар.[1]

Гоце
Опера од Кирил Македонски
ЛибретистВенко Марковски
Јазикмакедонски
Премиера
25 мај 1954 (1954-05-25)

Изведбата била под диригентската палка на Тодор Скаловски, режисер бил Петре Прличко.

УлогиУреди

НаводиУреди

  1. Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 384. ISBN 978-608-203-023-4.

Надворешни врскиУреди

Првата опера - „Гоце“ од К. Македонски[мртва врска] критика од Александар Кировски