< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1382 (MCCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1382 година од новата ера, 382. од вториот милениум, 82. од XIV век и трета од 1380-тите.

1382 во разни календари
Грегоријански календар1382
MCCCLXXXII
Ab urbe condita2135
Ерменски календар831
ԹՎ ՊԼԱ
Асирски календар6132
Балиски календар1303–1304
Бенгалски календар789
Берберски календар2332
Будистички календар1926
Бурмански календар744
Византиски календар6890–6891
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4078 или 4018
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4079 или 4019
Коптски календар1098–1099
Етиопски календар1374–1375
Еврејски календар5142–5143
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1438–1439
 - Сачка ера1303–1304
 - Кали-југа4482–4483
Холоценски календар11382
Игбоански календар382–383
Ирански календар760–761
Исламски календар783–784
Јапонски календарЕјтоку 2
(永徳2年)
Јавански календар1295–1296
Јулијански календар1382
MCCCLXXXII
Корејски календар3715
Мингуо-календар530 пред Р. Кина
民前530年
Нанакшахи−86
Тајландски сончев календар1924–1925
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1508 или 1127 или 355
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1509 или 1128 или 356

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6890 и 6891 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6132 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5142 и 5143 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2135.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1382 година се протега во 4018 и 4019, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4078 и 4079 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1925. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 783 и 784 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди