< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1537 (MDXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1537 година од новата ера, 537. од вториот милениум, 37. од XVI век и осма од 1530-тите.

1537 во разни календари
Грегоријански календар1537
MDXXXVII
Ab urbe condita2290
Ерменски календар986
ԹՎ ՋՁԶ
Асирски календар6287
Балиски календар1458–1459
Бенгалски календар944
Берберски календар2487
Будистички календар2081
Бурмански календар899
Византиски календар7045–7046
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4233 или 4173
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4234 или 4174
Коптски календар1253–1254
Етиопски календар1529–1530
Еврејски календар5297–5298
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1593–1594
 - Сачка ера1458–1459
 - Кали-југа4637–4638
Холоценски календар11537
Игбоански календар537–538
Ирански календар915–916
Исламски календар943–944
Јапонски календарТенбун 6
(天文6年)
Јавански календар1455–1456
Јулијански календар1537
MDXXXVII
Корејски календар3870
Мингуо-календар375 пред Р. Кина
民前375年
Нанакшахи69
Тајландски сончев календар2079–2080
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1663 или 1282 или 510
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1664 или 1283 или 511

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7045 и 7046 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6287 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5297 и 5298 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2290.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1537 година се протега во 4173 и 4174, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4233 и 4234 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2080. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 943 и 944 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди