< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1380 (MCCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1380 година од новата ера, 380. од вториот милениум, 80. од XIV век и прва од 1380-тите.

1380 во разни календари
Грегоријански календар1380
MCCCLXXX
Ab urbe condita2133
Ерменски календар829
ԹՎ ՊԻԹ
Асирски календар6130
Балиски календар1301–1302
Бенгалски календар787
Берберски календар2330
Будистички календар1924
Бурмански календар742
Византиски календар6888–6889
Кинески календар己未(зем. коза)
4076 или 4016
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4077 или 4017
Коптски календар1096–1097
Етиопски календар1372–1373
Еврејски календар5140–5141
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1436–1437
 - Сачка ера1301–1302
 - Кали-југа4480–4481
Холоценски календар11380
Игбоански календар380–381
Ирански календар758–759
Исламски календар781–782
Јапонски календарКорјаку 2
(康暦2年)
Јавански календар1293–1294
Јулијански календар1380
MCCCLXXX
Корејски календар3713
Мингуо-календар532 пред Р. Кина
民前532年
Нанакшахи−88
Тајландски сончев календар1922–1923
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1506 или 1125 или 353
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1507 или 1126 или 354

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6888 и 6889 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6130 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5140 и 5141 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2133.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1380 година се протега во 4016 и 4017, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4076 и 4077 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1923. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 781 и 782 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди