Оксфорд

универзитетски град во Оксфордшир, Англија

Оксфорд [1][2] е универзитетски град во јужниот дел на централна Англија и во околината на Оксфордшир. Со население од околу 155.000 жители, тоа е 52-тиот најголем град во Обединетото Кралство,[3][4] со една од најбрзо растечките популации во Велика Британија, и останува најтранспарентната област во Оксфордшир.[5][6] Градот е оддалечен 82 километри од Лондон, 98 километри од Бристол, 95 километри од Саутемптон,92 километри од Бирмингем и 39 километри од Ридинг.

Градот е познат во целиот свет како дом на Универзитетот во Оксфорд, кој е познат како најстариот универзитет во англиското говорно подрачје.[7] Зградите во Оксфорд покажуваат значајни примери за секој англиски архитектонски период од доцниот саксонски период. Оксфорд е познат како "Град на соништата" , термин кој го измислил поетот Метју Арнолд. Оксфорд има широка економска основа. Неговите индустрии вклучуваат моторно производство, образование, издаваштво и голем број на информатичка технологија и бизниси кои се засноваат на науката.

Историја уреди

Средновековна историја уреди

Оксфорд прво се населил во англосаксонските времиња и првично бил познат како " Оксанафорда ", што значи " Форд на волови " (според англиското место за името ),[8] Maлите плитки места за преминување биле почести од мостовите во тоа време.[9] Мостовите започнаа да се градат со воспоставување на речен премин за волови околу 900-тата година.

Во 10 век, Оксфорд станал важен воен граничен град меѓу царствата на Мерсија и Весекс и во неколку наврати градот бил нападнат од Данците . Во 1002 година, многу Данци биле убиени во Оксфорд за време на масакрот во ,,Ден на Св. Брајс". Убиството на Данците било наредено од страна на кралот Етелер- Неспремниот .[10] Скелетите на повеќе од 30 осомничени жртви беа откопани во 2008 година за време на градежните работи во Колеџот Св. Џон .[11] "Масакрот" беше фактор што придонел за кралот Свијн I од Данска за инвазијата на Англија во 1003 година и за разрешување на Оксфорд од страна на Данците во 1004 година.[12]

Оксфорд бил силно оштетен за време на инвазијата Норман во 1066 година. По освојувањето, градот бил под конторла на гувернерот Роберт Д'Оили , кој ја наредил изградбата на замокот Оксфорд, кој служел за да го потврди авторитетот на Норман во таа област. Замокот никогаш не бил користен за воени цели и неговите остатоци се останати до ден-денес. Д'Оили поставил монашка заедница во замокот кој се состои од капела и живеалишта за монасите ( Св. Ѓорѓи во замокот ). Заедницата никогаш не се зголемила, но се здобила со место во историјата како една од најстарите места во Британија за формално образование. Таму во 1139 година Џефри од Монмут ја напиша својата историја на кралевите на Британија, компилација на артурски легенди.[13] Дополнително, постојат докази дека Евреите живееле во градот уште во 1141 година, а во 12 век еврејската заедница е проценета на околу 80-100.[14] Градот беше опколен за време на Анархијата во 1142 година.[15]

Престижот на Оксфорд беше зајакнат со повелбата од страна на кралот Хенри II , давајќи им ги на своите граѓани истите привилегии и исклучоци како оние што ги ужива главниот човек во кралството; и разни важни верски куќи биле основани во или во близина на градот. Оксфордскиот статус на слобода траел од овој период до 19 век.[16] Внукот на кралот Џон ја основал опасноста Ревили за цистерцискиот ред; и за монасите од разни нарачки ( Доминиканци , францисканци , кармелити , Августинци и Троицанци ) сите имале куќи од различна важност во Оксфорд. Парламентите често биле одржувани во градот во текот на 13 век. Одредбите на Оксфорд беа поттикнати од група барони предводени од Симон де Монфорт ; овие документи често се сметаат за прв писмен устав на Англија.

Универзитетот во Оксфорд уреди

Универзитетот во Оксфорд првпат се споменува во евиденцијата од 12 век. Од стотиците куќи кои се појавија во градот, останува само Сент Едмунд Хол. Тоа што стави крај на салите во куќите беше појавата на колеџите. Најстарите колеџи во Оксфорд беа Универзитетскиот колеџ (1249), Балиол (1263) и Мертон (1264). Овие колеџи се основани во време кога Европејците почнаа да ги преведуваат делата на грчките филозофи. Овие дела ја предизвикаа европската идеологија, инспирирајќи научни откритија и достигнувања во уметноста, бидејќи општеството почна да се гледа на нов начин. Овие колеџи во Оксфорд беа поддржани од Црквата во надеж дека ќе ја помират старогрчката филозофија и христијанската теологија . Односот помеѓу " градот и наметката " честопати беше непријатен - дури 93 ученици и граѓани беа убиени во денот на протерувањето на Св. Шоластица од 1355 година.

Епидемијата на болеста на потење во 1517 беше особено катастрофална за Оксфорд и Кембриџ, во неа загинаа половина од населението на двата града, вклучително и многу ученици и доктори.[17]

Хрисовата црква катедрала, Оксфорд е уникатен во комбинација на колеџ капела и катедрала во една фондација. Првично Приоритетската црква Свети Фридрих, беше проширена и инкорпорирана во структурата на Кардиналот колеџ кратко време пред нејзиното обновување како Христова црква во 1546 година, кога функционираше како катедрала на Оксфордската епархија .

На Оксфордските маченици им се судеше за ерес во 1555 година и потоа се изгореа на клада, каде што е сега Широка улица, за нивните верски убедувања и учења. Тројца маченици биле бискупи Хју Латимер и Николас Ридли и архиепископот Томас Кранмер .[18] Меморијалот на мачениците стои во близина, зад аголот на север на Св. Гиле.

Рано модерно време уреди

Англиска граѓанска војна уреди

За време на англиската граѓанска војна , Оксфорд бил сместен во дворот на Чарлс I во 1642 година, откако кралот бил протеран од Лондон. Градот им се предаде на парламентарните сили под Општиот ферфакс во опсадата на Оксфорд од 1646 година. Подоцна бил сместен дворот на Чарлс II за време на Големата чума во Лондон во 1665-66. Иако не сакал да го стори тоа, тој бил принуден да се евакуира кога чумата се приближила. Градот претрпел два сериозни пожари во 1644 и 1671 година.[19]

Доцна модерна уреди

 
Редклиф камерата , завршена во 1748 година

Во 1790 година, каналот Оксфорд го поврзал градот со Ковентри . Војна на војводата била завршена од војводата од Марлборо во 1789 година за поврзување на новиот канал со реката Темза ; и, во 1796 година, компанијата Оксфорд Канал изградила своја врска со Темза, во Исис Лок. Во 1844 година Големата западна железница го поврзува Оксфорд со Лондон преку Дидкот и Ридинг , [20] [21] и други железнички правци .

Во 19 век, контроверзијата околу Оксфордското движење во англиканската црква го привлече вниманието на градот како фокус на теолошката мисла.

Постојано воено присуство беше основано во градот со комплетирање на касарната Каули во 1876 година.[22]

Локалната власт во Оксфорд беше реформирана од страна на Законот за општински корпорации 1835 година , а границите на околината беа проширени и вклучуваа мала област источно од реката Шервел . Границите понатаму беа продолжени во 1889 година за да се додадат областите на Грандпонт и Њу Хинкси, јужно од Темза, кои беа префрлени од Беркшир во Оксфордшир. Во исто време, Самертаун и западниот дел на Каули беа исто така додадени во округот. Во 1890 година, Оксфорд стана област на округ .[16]

 
Кралска проповед за одредување градоначалник на Оксфорд.
 
Фотохром на Високата улица, 1890-1900

Оксфордската општина беше изградена од Хенри Т. Харе ; камен темелник беше поставен на 6 јули 1893 година и отворен од страна на идниот крал Едвард VII на 12 мај 1897 година. Оваа општина е седиште на локалната самоуправа од Здружението на еснафите од 1292 година и покрај тоа што Оксфорд е град, зградата сè уште се нарекува со традиционално име „Градска сала“.

XX и XXI век уреди

 
Воздушен поглед на центарот на градот Оксфорд

За време на Првата светска војна , населението во Оксфорд се променило. Бројот на членови на Универзитетот беше значително намален како студенти, соработници и вработени. Некои од нивните места во колеџот беа земени од војници во обуката. Друг потсетник за тековната војна беше пронајден во приливот на повредени и хендикепирани војници, кои беа третирани во нови болници сместени во зградите на Универзитетот, вклучувајќи го Училиштето за испити, Градското собрание и колеџот Сомервил .[23]

До почетокот на 20 век, Оксфорд се соочуваше со брз раст на индустријата и населението, при што печатарската и издавачката индустрија станаа добро воспоставени до 1920-тите. Во 1929 границите на градот биле проширени за да го вклучат предградието на Гладингтон , Коули и Ифли на исток, и Волверкоте на север.[16]

Исто така, во текот на 1920-тите, економијата и општеството на Оксфорд претрпеа огромна трансформација, бидејќи Вилијам Морис го основа Морис Моторс Лимити за масовно производство на автомобили во Коули, на југоисточниот раб на градот. До почетокот на 1970-тите повеќе од 20.000 луѓе работеле во Cowley во огромните растенија Морис Моторс и Пресилен Челик Фишер . Во тоа време, Оксфорд беше град со две половини: универзитетскиот град западно од Магдаленскиот мост и градскиот град на исток. Ова доведе до витицизам дека "Оксфорд е левиот брег на Коули". Cowley претрпе големи загуби на работни места во 1980-тите и 1990-тите за време на падот на британскиот Лејланд , но сега го произведува успешниот Mini за BMW на помало место. Голема површина на оригиналниот автомобил за производство на објект во Cowley беше урнат во 1990-тите, и сега е местото на Оксфорд Бизнис Парк .[24]

За време на Втората светска војна , Оксфорд во голема мера беше игнориран од страна на германските воздушни напади за време на Блиц , можеби поради недостаток на тешка индустрија, како што се челичарниците или бродоградба, кои би ја направиле целта, иако сè уште беше под влијание на рационализацијата и приливот од бегалци кои бегаат од Лондон и од други градови.[25] Колеџите на универзитетот служеа како привремени воени касарни и области за обука за војниците пред распоредувањето.[26]

На 6 мај 1954 година, Роџер Банистер , 25-годишен студент по медицина, ја изврши првата автентицирана под- четири-минутна милја на патеката Ифли, трчање во Оксфорд. Иако претходно студирал на Оксфордскиот универзитет, Баннистер студирал во Медицинскиот факултет во Сент Мери во Лондон во тоа време.[27]

Вториот универзитет во Оксфорд, Универзитетот Оксфорд Брукс , порано Оксфордската школа за уметност, потоа Оксфорд Политехничкиот, со седиште во Хилтоннг Хил , ја доби својата повелба во 1991 година и за последните десет години е изгласан за најдобар нов универзитет во Велика Британија.[28] Именуван е за чест на основачкиот директор на училиштето, Џон Хенри Брукс .

Приливот на работна сила на мигранти кон автомобилските постројки и болници, неодамнешната имиграција од Јужна Азија и голема студентска популација, му дадоа на Оксфорд, особено космополитен карактер, особено во областите Хедертон и Коули патот со нивните многу барови, кафулиња, ресторани, клубови , Азиски продавници и продавници за брза храна и годишниот карневал на патот Каули. Оксфорд е еден од најразновидните мали градови во Британија: најновите проценки за населението за 2005 година [29] покажаа дека 27% од населението е од етнички малцински групи, вклучувајќи 16,2% од не-бели етнички малцински етнички групи (ОНС). Овие бројки не ги земаат предвид неодамнешните меѓународни миграции во градот; повеќе од 10.000 луѓе од странство се регистрирани за Национални осигурителни броеви во Оксфорд во 2005/06 и 2006/07.[30]

Географија уреди

Физички уреди

Локација уреди

Ширина и должина Оксфорд се 51°45′07″N 1°15′28″W / 51.75194° СГШ; 1.25778° ЗГД / 51.75194; -1.25778 или референтна мрежа SP512061.

Оксфорд е 93 километри северозападно од Рединг , 42 километри североисточно од Свиндон , 58 километри источно од Челтенхам и 69 километри источно од Глостер , 47 километри југозападно од Милтон Кејнс , 31 километар југоисточно од Евесшам, 69 километри јужно од Рагби и 82 километри западно-северозападно од Лондон . Реките Шервел и Темза (исто така понекогаш познати како Изис локално од латинизираното име Темсис ) течат низ Оксфорд и се состануваат јужно од центарот на градот.

Клима уреди

Оксфорд има морска умерена клима. Врнежите се рамномерно распределени во текот на целата година и се обезбедуваат главно од временските системи кои пристигнуваат од Атлантикот . Најниска температура регистрирана во Оксфорд е −16.6 °C (2.1 °F) во јануари 1982 година. Највисоката температура што некогаш била забележана во Оксфорд е 35.6 °C (96 °F) во август 2003 година за време на европскиот топлински бран во 2003 година . Климата Оксфорд е слична на онаа на Першхор , Вустершир .[31]

Просечните услови подолу се од Радклифската метеоролошка станица. Таа може да се пофали со најдолга серија на температури и врнежи од дожд за една локација во Велика Британија. Овие записи се континуирани од јануари 1815 година. Неправилни набљудувања на врнежи, облаци и температура постојат од 1767 година.[32]

Население уреди

Дваесет и два проценти од населението доаѓа од групите на црно или етничко малцинство (BME).[33]

Предградија уреди

 

Настрана од центарот на градот, постојат неколку предградија и населби во границите на градот Оксфорд, вклучувајќи:

 • Блекбрд Лејс
 • Коулеј
  • Храм Коули
 • Ифли
  • Литлморе
  • Роуз Хил
 • Кутеслоуве
 • Хелингтон
  • Њу Марстон
 • Ерихон
 • Северен Оксфорд
  • Парк Таун
  • Норман Манор
  • Волтон Манор
 • Оснеј
 • Самертаун
  • Санимеад
  • Ватербејс
 • Волверкот

Предградијата и населбите надвор од границите на градот вклучуваат:

 • Ботли
 • Кумнор Хил
 • Декан суд
 • Северна Хинкси

Зелен појас уреди

Оксфорд е во центарот на Оксфордскиот зелен појас, кој е политика за заштита на животната средина и планирање, и го регулира руралниот простор во Оксфордшир околу градот кој има за цел да спречи проширување на урбаните средини и да ја минимизира конвергенцијата со блиските населби.[34] Политиката е обвинета за големиот пораст на цените на куќите во Оксфорд, што го прави најмалку достапен град во Велика Британија надвор од Лондон, при што агентите за недвижнини повикуваат на браунфилдско земјиште во внатрешноста на зелениот појас да биде ослободен за нови станови.[35][36][37] Огромното мнозинство покриено подрачје е надвор од градот, но постојат неколку зелени површини во рамките кои се опфатени со ознаката, како што се голем дел од поплавни ливади на реката Темза и Червр, и селото Бинси , заедно со неколку помали делови на реси. Други одлики на пејзажите и места на интерес се: Кутеслоул парк и мини железничката, Универзитетските паркови, заеднички Еко парк, бројни спортски терени, Астон Ејот и, црквата Св Маргарет

Стопанство уреди

Економијата на Оксфорд вклучува индустрии за производство, издаваштво и наука, како и образование, истражување и туризам.

Производство на автомобили уреди

Оксфорд е важен центар за производство на мотори, бидејќи Морис Моторс е основан во градот во 1910 година. Главното место за производство на Mini автомобили, кое сега е во сопственост на БМВ , е во околината на Оксфорд - Cowley .

Објавување уреди

Пресот на универзитетот на Оксфорд, оддел на Универзитетот во Оксфорд, е со седиште во градот, иако повеќе не управува со сопствена фабрика за хартија и печатарска куќа. Градот е дом на британските операции на Вили-Блеквел , Елсевиер и неколку помали издавачки куќи.

Наука и технологија уреди

Присуството на универзитетот доведе до многу бизниси поврзани со науката и технологијата, вклучувајќи ги Оксфорд Инструменти , Машини за истражување и Софос . Универзитетот ја основа и Изида иновација во 1987 година за да го промовира трансферот на технологијата. Научниот парк Оксфорд е основан во 1990 година, а научниот парк Бегброк , кој е во сопственост на универзитетот, лежи северно од градот.

Оксфорд сè повеќе има репутација за да биде центар на дигиталните иновации, како што е олицетворено од Digital Oxford.[38] Неколку стартапи, вклучувајќи го и " Пасл" ,[39] Бранимикс,[40] Лабстеп ,[41] и повеќе, се наоѓаат во Оксфорд.

Образование уреди

Присуството на универзитетот, исто така, доведе до тоа Оксфорд да стане центар за образовната индустрија. Компаниите често се привлечени од наставниот кадар на Оксфордскиот универзитет и дипломирани студенти, а особено за ЕФЛ образование , ја користат својата локација во Оксфорд како продажна точка.[42]

Пиво уреди

Постои долга историја на подготовката на пиво во Оксфорд. Неколку колеџи имале приватни пиварници, од кои една во Брасеноза успеала да преживее до 1889 година. Во 16 век, подготовката на пиво и молерисувањето се чини дека биле најпопуларни занаети во градот. Имало пиварници во Бруер Стрит и Рајска Стрит. .

Брзата експанзија на Оксфорд и развојот на железничките врски по 1840-тите го олеснија проширувањето на трговијата со пиво.[43] Како и проширување на пазарот за пиварници на Оксфорд, железниците им овозможија на пиварите подалеку од градот да се натпреваруваат за дел од својот пазар.[43] До 1874 година имало девет пиварници во Оксфорд и 13 агенти на пиварници со оксфордско бродско пиво од каде било.[43]

Пиварницата на Лебедовото гнездо, подоцна Лебедовото пивоварство, била основана во почетокот на 18 век на улицата Рај, а во 1795 година била прибавена од Вилијам Хол.[44] Пиварницата станала позната како пивоварка Оксфорд, која прибавила и други локални пивари. Пиварницата била прибавена од Семјуел Алсопп и Синс во 1926 година, по што престанала да работи во Оксфорд.[45]

Моррел е основан во 1743 од страна на Ричард Тауни. Тој формирал партнерство во 1782 со Марко и Џејмс Морел, кои на крајот станаа сопственици.[46] По несреќен семеен спор, оваа многу сакана пиварница била затворена во 1998 година,[47] имињата на пиво биле преземени од пиварницата на Томас Харди Бартонвуд ,[48] додека 132 врзани пабови биле купени од Мајкл Кеннон, сопственик на американската хамбургер синџир Фуддрукер , преку нова компанија, Морелс од Оксфорд.[49] Новите сопственици ги продале повеќето пабови на Грин Кинг во 2002 година.[50] Пиварница Лав беше претворена во луксузни апартмани во 2002 година.[51]

Обележja уреди

The spires of Oxford facing Christ Church to the south (Christ Church Cathedral on the left and Tom Tower on the right)

Оксфорд има бројни туристички атракции, многу од нив припаѓаат на универзитетот и колеџите. Како и неколку познати институции, центарот на градот е дом на Carfax Tower и Универзитетската црква на Света Богородица , која нуди поглед кон кулите на градот. Многу туристи купуваат на историскиот покриен пазар . Во текот на летото полнењето на Темза / Изида и Шервел е популарно.

 1. Upton, Clive; и др., уред. (2001). The Oxford Dictionary of Pronunciation for Current English. Oxford, England: Oxford University Press. стр. 734. ISBN 978-0-19-863156-9.
 2. Dictionary.com, "oxford" во Dictionary.com Unabridged. Извор локација: Random House, Inc. http://dictionary.reference.com/browse/oxford . Достапно: http://dictionary.reference.com . Пристапено: 4 јули 2012 година.
 3. „United Kingdom: 1000 Largest Cities by population“. The Geographist. November 2013. Архивирано од изворникот на 29 January 2014. Посетено на 12 January 2014.
 4. „British urban pattern: population data“ (PDF). ESPON project 1.4.3 Study on Urban Functions. European Spatial Planning Observation Network. March 2007. стр. 119. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 September 2015. Посетено на 7 August 2013.
 5. „Census 2011 result shows increase in population of the South East“. Ons.
 6. „Ethnicity in Oxfordshire“ (PDF).
 7. Sager 2005, стр. 36.
 8. Margaret Gelling, The Place-Names of Oxfordshire, Part 1, ISBN 0-521-04916-4
 9. „A Handy Guide to Oxford, ch. 2“. Penelope.uchicago.edu. Посетено на 17 April 2010.
 10. „The St Brice's Day Massacre“. History Today Volume 52 Issue 11 November 2002. Посетено на 25 June 2017. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 11. „Oxford Viking massacre revealed by skeleton find“. bbc.com. Посетено на 25 June 2017.
 12. „When Vikings put Oxford to the torch“. The Oxford Times 10 February 2010. Архивирано од изворникот на 2017-10-27. Посетено на 25 June 2017. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 13. Крис Ендрјус, Дејвид Хуелин; Оксфорд. Вовед и Водич ; Оксфорд 1986
 14. „The Jewish Community of Oxford“. The Museum of the Jewish People at Beit Hatfutsot. Архивирано од изворникот на 2018-07-02. Посетено на 2019-02-12.
 15. Crouch, D. (2013). The Reign of King Stephen: 1135-1154 (2. изд.). London: Routledge. стр. 203. ISBN 978-1-31789-297-7.
 16. 16,0 16,1 16,2 Eleanor Chance, Christina Colvin, Janet Cooper, C J Day, T G Hassall, Mary Jessup and Nesta Selwyn (1979). „Boundaries“. Во Alan Crossley and C R Elrington (уред.). A History of the County of Oxford: Volume 4, the City of Oxford. Victoria County History. стр. 260–264. Посетено на 30 December 2015.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 17. "The Sweating Sickness". Story of London. [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
 18. „Ridley, Latimer, and Cranmer: the Oxford Martyrs“. Westminster Seminary California. Архивирано од изворникот на 25 May 2014. Посетено на 25 May 2014.
 19. Cockayne, Emily (2007). Hubbub: Filth Noise & Stench in England. Yale University Press. стр. 134–136. ISBN 978-0-300-13756-9.
 20. Simpson 1997, стр. 59.
 21. Simpson 2001, стр. 9.
 22. „Cowley Barracks“. Headington at War. Архивирано од изворникот на 8 November 2014. Посетено на 7 November 2014.
 23. History of the University of Oxford: Volume VIII: The Twentieth Century – Oxford Scholarship. doi:10.1093/acprof:oso/9780198229742.001.0001.
 24. „Oxford Business Group Country Reports“. hbs.edu. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2019-02-12.
 25. „Exhibition remembers refugees who fled to Oxford before and during World War II“. Архивирано од изворникот на 21 October 2012.
 26. Neil Harvey. „College life in wartime“. ox.ac.uk. Архивирано од изворникот на 15 May 2009.
 27. „1954: Bannister breaks four-minute mile“. bbc.co.uk. Посетено на 25 May 2014.
 28. Oxford Brookes University, 'Awards and Rankings' [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.. Retrieved 19 August 2013.
 29. Neighbourhood Statistics. „ONS Population Estimates 2005“. Neighbourhood.statistics.gov.uk. Архивирано од изворникот на 2011-06-12. Посетено на 17 April 2010.
 30. „Department for Work and Pensions“. Dwp.gov.uk. Архивирано од изворникот на 17 April 2009. Посетено на 17 April 2010.
 31. „Pershore climate“. Met Office. Посетено на 11 March 2017.
 32. „Radcliffe Meteorological Station“. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 17 March 2008.
 33. „Ethnicity“. Oxford City Council. Посетено на 11 August 2018.
 34. „CPRE:The Oxford Green Belt: Key Facts“. www.cpreoxon.org.uk. Архивирано од изворникот на 2018-02-15. Посетено на 2019-02-12.
 35. https://www.oxfordmail.co.uk/news/15133787.Estate_agents_call_for_building_on_Green_Belt_to_ease_house_price_crisis/
 36. https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/sep/22/green-belt-housing-crisis-planning-policy
 37. https://www.telegraph.co.uk/finance/property/house-prices/11436459/Welcome-to-Britains-most-naffordable-spot-its-not-London.html
 38. „Home – Digital Oxford“. Digital Oxford. Посетено на 3 June 2015.
 39. „Passle – become a thought leader“. Passle: Don't have time to blog?. Посетено на 3 June 2015.
 40. „Brainomix“. Brainomix. Посетено на 5 June 2015.
 41. „Labstep“. angel.co. Посетено на 3 June 2015.
 42. „Learn English in Oxford“. oxford-royale.co.uk. Посетено на 25 May 2014.
 43. 43,0 43,1 43,2 Woolley, Liz (2010). „Industrial Architecture in Oxford, 1870 to 1914“. Oxoniensia. Oxfordshire Architectural and Historical Society. LXXV: 78. ISSN 0308-5562.
 44. Page, William, уред. (1907). A History of the County of Oxford, Volume 2: Industries: Malting and Brewing. Victoria County History. Archibald Constable & Co. стр. 225–277. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2019-02-12.
 45. Richmond, Lesley; Turton, Alison (1990). The Brewing industry: a guide to historical records. стр. 165. ISBN 978-0-7190-3032-1.
 46. „History of Headington, Oxford“. Headington.org.uk. 19 April 2009. Посетено на 17 April 2010.
 47. „Morrells Brewery up for sale“. Archive.thisisoxfordshire.co.uk. Архивирано од изворникот на 1 December 2008. Посетено на 17 April 2010.
 48. www.quaffale.org.uk (22 September 2001). „Morrells Brewery Ltd“. Quaffale.org.uk. Посетено на 17 April 2010.
 49. „Jericho Echo“. Pstalker.com. Посетено на 17 April 2010.
 50. „England | Brewer buys pub chain for £67m“. BBC News. 18 June 2002. Посетено на 17 April 2010.
 51. „Brewery site plan nears final hurdle“. Archive.thisisoxfordshire.co.uk. 19 February 2001. Архивирано од изворникот на 25 December 2008. Посетено на 17 April 2010.