< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1398 (MCCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1398 година од новата ера, 398. од вториот милениум, 98. од XIV век и деветта од 1390-тите.

1398 во разни календари
Грегоријански календар1398
MCCCXCVIII
Ab urbe condita2151
Ерменски календар847
ԹՎ ՊԽԷ
Асирски календар6148
Балиски календар1319–1320
Бенгалски календар805
Берберски календар2348
Будистички календар1942
Бурмански календар760
Византиски календар6906–6907
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4094 или 4034
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4095 или 4035
Коптски календар1114–1115
Етиопски календар1390–1391
Еврејски календар5158–5159
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1454–1455
 - Сачка ера1319–1320
 - Кали-југа4498–4499
Холоценски календар11398
Игбоански календар398–399
Ирански календар776–777
Исламски календар800–801
Јапонски календарОеј 5
(応永5年)
Јавански календар1312–1313
Јулијански календар1398
MCCCXCVIII
Корејски календар3731
Мингуо-календар514 пред Р. Кина
民前514年
Нанакшахи−70
Тајландски сончев календар1940–1941
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1524 или 1143 или 371
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1525 или 1144 или 372

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6906 и 6907 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6148 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5158 и 5159 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2151.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1398 година се протега во 4034 и 4035, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4094 и 4095 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1941. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 800 и 801 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди