< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1396 (MCCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1396 година од новата ера, 396. од вториот милениум, 96. од XIV век и седма од 1390-тите.

1396 во разни календари
Грегоријански календар1396
MCCCXCVI
Ab urbe condita2149
Ерменски календар845
ԹՎ ՊԽԵ
Асирски календар6146
Балиски календар1317–1318
Бенгалски календар803
Берберски календар2346
Будистички календар1940
Бурмански календар758
Византиски календар6904–6905
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4092 или 4032
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4093 или 4033
Коптски календар1112–1113
Етиопски календар1388–1389
Еврејски календар5156–5157
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1452–1453
 - Сачка ера1317–1318
 - Кали-југа4496–4497
Холоценски календар11396
Игбоански календар396–397
Ирански календар774–775
Исламски календар798–799
Јапонски календарОеј 3
(応永3年)
Јавански календар1310–1311
Јулијански календар1396
MCCCXCVI
Корејски календар3729
Мингуо-календар516 пред Р. Кина
民前516年
Нанакшахи−72
Тајландски сончев календар1938–1939
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1522 или 1141 или 369
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1523 или 1142 или 370

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6904 и 6905 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6146 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5156 и 5157 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2149.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1396 година се протега во 4032 и 4033, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4092 и 4093 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1939. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 798 и 799 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди