Кралство Унгарија

Кралството Унгарија (кратка форма: Унгарија; на унгарски: Magyar Királyság) возникнува во 1000 година, кога кнежевството Унгарија, создадено во 896 било признато за кралство. Формата на управување од монархија во република била променета во 1918 и повторно во 1946 година, откако кралството се распаѓа и се формира независна Република Унгарија. Била силна земја во Средна Европа, која освен Унгарија, ги содржела и Трансилванија, Хрватска-Славонија како и територија позната како „територија на војската“.[4]

Кралство Унгарија
Magyar Királyság

1000–1918
(1920–1946)

Flag Грб
Местоположба на Унгарија
Територијата на Кралството Унгарија кон крајот на 15 век.
Главен град Будимпешта;
Братислава;
Буда;
Секешфехервар;
Дебрецин;
Естергом
Јазици Унгарски, латински, германски
Вероисповед римокатолицизам, подоцна калвинизам, лутеранство и други[1]
Уредување Монархија
Монарх
 -  1000–38 Иштван I
 -  1920–44 Регент Миклош Хорти
Историја
 -  Coronation of
    Иштван I
1000
 -  Отоманска окупација
     на Буда
1541
 -  Унгарска револуција 1848
 -  Компромис од 1867 1867
 -  Договор од Триaнион 1920
 -  Народна Република 1946
Површина
 -  1918 325411 км²
Население
 -  1711 3000000 
 -  1790 8000000 
 -  1910 18264533 
 -  1940 14679573 
Валута Форинти (1325),
Талер
флорини (1754-1867),
Круна (1892–1918),
Унгарска круна (1919–1926),
Извор за население:[2] за религија[3]

Наводи уреди

  1. Исто така православие, унитаризам, јудаизам
  2. Historical World Atlas. With the commendation of the Royal Geographical Society. Carthographia, Budapest, Hungary, 2005. ISBN 963-352-002-9CM
  3. The majority of Hungarian people became Christian in the 10th century. Hungary's first king, Saint Stephen I, took up Western Christianity. Hungary remained Catholic until the 16th century, when the Reformation took place and, as a result, first Lutheranism, then soon afterwards Calvinism started to spread.
  4. Aldásy, Antal. "Hungary", The Catholic Encyclopedia. Vol. 7. New York: Robert Appleton Company, 1910. 17 април 2009 <http://www.newadvent.org/cathen/07547a.htm>.

Надворешни врски уреди