< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1375 (MCCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1375 година од новата ера, 375. од вториот милениум, 75. од XIV век и шеста од 1370-тите.

1375 во разни календари
Грегоријански календар1375
MCCCLXXV
Ab urbe condita2128
Ерменски календар824
ԹՎ ՊԻԴ
Асирски календар6125
Балиски календар1296–1297
Бенгалски календар782
Берберски календар2325
Будистички календар1919
Бурмански календар737
Византиски календар6883–6884
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4071 или 4011
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4072 или 4012
Коптски календар1091–1092
Етиопски календар1367–1368
Еврејски календар5135–5136
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1431–1432
 - Сачка ера1296–1297
 - Кали-југа4475–4476
Холоценски календар11375
Игбоански календар375–376
Ирански календар753–754
Исламски календар776–777
Јапонски календарОан 8 / Ејва 1
(永和元年)
Јавански календар1288–1289
Јулијански календар1375
MCCCLXXV
Корејски календар3708
Мингуо-календар537 пред Р. Кина
民前537年
Нанакшахи−93
Тајландски сончев календар1917–1918
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1501 или 1120 или 348
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1502 или 1121 или 349

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6883 и 6884 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6125 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5135 и 5136 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2128.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1375 година се протега во 4011 и 4012, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4071 и 4072 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1918. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 776 и 777 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Џовани Бокачо

Надворешни врски уреди