< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1377 (MCCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1377 година од новата ера, 377. од вториот милениум, 77. од XIV век и осма од 1370-тите.

1377 во разни календари
Грегоријански календар1377
MCCCLXXVII
Ab urbe condita2130
Ерменски календар826
ԹՎ ՊԻԶ
Асирски календар6127
Балиски календар1298–1299
Бенгалски календар784
Берберски календар2327
Будистички календар1921
Бурмански календар739
Византиски календар6885–6886
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4073 или 4013
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4074 или 4014
Коптски календар1093–1094
Етиопски календар1369–1370
Еврејски календар5137–5138
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1433–1434
 - Сачка ера1298–1299
 - Кали-југа4477–4478
Холоценски календар11377
Игбоански календар377–378
Ирански календар755–756
Исламски календар778–779
Јапонски календарЕјва 3
(永和3年)
Јавански календар1290–1291
Јулијански календар1377
MCCCLXXVII
Корејски календар3710
Мингуо-календар535 пред Р. Кина
民前535年
Нанакшахи−91
Тајландски сончев календар1919–1920
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1503 или 1122 или 350
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1504 или 1123 или 351

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6885 и 6886 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6127 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5137 и 5138 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2130.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1377 година се протега во 4013 и 4014, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4073 и 4074 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1920. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 778 и 779 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Без датум уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди