< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1387 (MCCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1387 година од новата ера, 387. од вториот милениум, 87. од XIV век и осма од 1380-тите.

1387 во разни календари
Грегоријански календар1387
MCCCLXXXVII
Ab urbe condita2140
Ерменски календар836
ԹՎ ՊԼԶ
Асирски календар6137
Балиски календар1308–1309
Бенгалски календар794
Берберски календар2337
Будистички календар1931
Бурмански календар749
Византиски календар6895–6896
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4083 или 4023
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4084 или 4024
Коптски календар1103–1104
Етиопски календар1379–1380
Еврејски календар5147–5148
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1443–1444
 - Сачка ера1308–1309
 - Кали-југа4487–4488
Холоценски календар11387
Игбоански календар387–388
Ирански календар765–766
Исламски календар788–789
Јапонски календарШитоку 4 / Какеј 1
(嘉慶元年)
Јавански календар1300–1301
Јулијански календар1387
MCCCLXXXVII
Корејски календар3720
Мингуо-календар525 пред Р. Кина
民前525年
Нанакшахи−81
Тајландски сончев календар1929–1930
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1513 или 1132 или 360
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1514 или 1133 или 361

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6895 и 6896 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6137 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5147 и 5148 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2140.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1387 година се протега во 4023 и 4024, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4083 и 4084 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1930. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 788 и 789 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди