Аријана Гранде (англиски: Ariana Grande, 26 јуни 1993) е американска глумица, пејачка и авторка на песни.

Аријана Гранде
Родено имеАријана Гранде-Бутера
Роден(а)јуни 26 1993 (1993-06-26) (26 г.)
Бока Ратон, Флорида, САД
ЖанровиПоп,
R&B
ЗанимањаГлумица, пејачка, текстописец
ИнструментиВокали, пијано
Период на активност2008–сегашност
ИздавачиRepublic
Мреж. местоarianagrande.com

ДетствоУреди

Гранде е родена и израсната во Бока Ратон. Ќерка е на Џоан и Едвард Гранде. Френки е нејзиниот постар брат, кој исто така е актер. Таа има италијанско потекло.[1] Како ученичка во Норт Броуорд учествувала во детскиот театар.

КариераУреди

2008 - 2013Уреди

Гранде го остварила своето актерско деби во 2008 година во улогата на Шарлот во мјузиклот на Бродвеј "13". Во 2010 година го создала лик Миријам при читање на новиот мјузикл "Cuba Libre", во авторство на Дезмонд Чајлд.

Од 2010 година до 2013 година учествувала во третиот серијал од Кет Валентајн - слаткото, наивно и секогаш насмеано девојче. За оваа улога ја бојадисала косата во црвено. Во "Victorious" е рамо до рамо со Викторија Џастис, а во една од епизодите на "iCarly" игра заедно со колегите од "Victorious", а од 2013 година се снима во "Sam & Cat" заедно со нејзината добра пријателка и колешка Џенет Меккарди.

Во 2011 година озвучава принцеза Диазпро во "Клуб" Уинкс".

Во август 2013 година, Гранде го издава својот прв студиски албум "Yours Truly", чиј водечки сингл "The Way" влегува во топ 10 на Билборд Хот 100. Следат уште неколку синглови - "Baby I", "Almost Is Never Enough" - балада, во која соработува со Нејтан Сајкс од " [The Wanted]]" и најновиот "Right There" - дует со раперот Биг Шон.

Ariana e hit


Категорија телевизиски глумци