Отвори го главното мени
Тургут Озал

Тургут Озал (Малатија, 13 октомври 1927 - Анкара, 17 април 1993) бил осми по ред турски претседател. За време на неговото претседателствување, Република Турција ја признала Република Македонија.

БиографијаУреди

Тургут Озал и неговата сопруга Семра имаат три деца.

Политичка кариераУреди

Во 1991 година, Тургут Озал дал скандалозна изјава во врска со Бугарија наеден митинг пред своите приврзаници. Тој изјавил: „Еден ден Булгаристан ќе биде наш, само што овој пат ќе го купиме.“[1][2]

Во 1988 година, Озал преживеал обид за атентат, кога еден човек пукал во него за време на партискиот конгрес. Во 1993 година, Озал починал во својата канцеларија и долго време, неговото семејство се сомневало дека тој бил отруен, но во 2012 година, судот ја отфрлил таа можност.[3]

НаводиУреди

  1. „Доктрината „Йозал““.  Unknown parameter |издател= ignored (помош); Unknown parameter |јазик= ignored (помош)
  2. „Геноцидът: Доктрината „Йозал““.  Unknown parameter |јазик= ignored (помош); Unknown parameter |датум= ignored (помош); Unknown parameter |издавач= ignored (помош)
  3. „Ердоган се плаши да не биде отруен“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 13.