Авиоимпекс — поранешна македонска авиокомпанија со седиште во Скопје.

Авиоимпекс
Avioimpex
IATA ICAO Ознака
M4 AXX IMPEX
Основансептември 1992
Престанал со работасептември 2002
Работни бази
Летала11 (вкупно)
СедиштеСкопје
РаководствоИлија Смилев (генерален директор)
Вработени350

Историја уреди

 
Мекдонел Даглас MD-80 на Авиоимпекс
 
Туполев Ту-154 на Авиоимпекс во 1993 година

Компанијата била формирана како „Интеримпекс-Авиоимпекс“ во септември 1992 година. Авиокомпанијата го сменила името во Авиоимпекс на 2 ноември 1999. Во септември 2002 година Агенцијата за цивилно воздухопловство ја одзела лиценцата за работа на Авиоимпекс поради финансиски потешкотии.[1][2]

Одредишта уреди

Компанијата организирала летови од Скопје и Охрид, но со главен осврт со летови кон Швајцарија (Цирих).

Флота уреди

Флотата на Авиоимпекс ја сочинувале 11 авиони:

  • 1 Мекдонел Даглас DC-9[3]
  • 5 Мекдонел Даглас MD-80[3]
  • 3 Туполев Ту-154[3]
  • 2 Јаковлев Јак-42[3]

Инцидент уреди

На 20 ноември 1993, Јаковлев Јак-42 (Лет 110) на Авиоимпекс се срушил во билизна на охридскиот аеродром. Авионот се враќал за Скопје од Женева, но бил пренасочен да слета на аеродромот во Охрид поради лошите временски услови на скопскиот аеродром.[4]

При доближување до аеродромот, авионот се удрил во рид во атарот на селото Тројани во непостредна близина до аеродромот. Осумчлениот екипаж и 108 патници го загубиле својот живот. Летот првично го преживеал еден патник кој подоцна подлегнал на повредите на 1 декември.

Наводи уреди

  1. „Avioimpex Macedonian Airways - M4 - Skopje - Macedonia - - ATI, Air Transport Intelligence - ATI – Air Transport Intelligence from Reed Business Information, UK“. Архивирано од изворникот на 2011-08-07. Посетено на 2008-01-25.
  2. „Avioimpex“. Архивирано од изворникот на 2008-01-22. Посетено на 2008-01-25.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Avioimpex at rzjets.com, retrieved 13-12-2014
  4. Plane Crash Kills 115 in Macedonia

Надворешни врски уреди