Денис Мењшов

руски велосипедист

Денис Николаевич Мењшов (руски: Денис Николаевич Меньшов; р. 25 јануари 1978 во Орел) — поранешен руски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално од 2000 до 2013. Тој бил возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил Вуелта а Еспања, која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и Џиро д’Италија во 2009 и завршил втор на Тур де Франс во 2010, станувајќи првиот Русин кој успеал во тоа.

Денис Мењшов
Лични податоци
Цело имеДенис Николаевич Мењшов
ПрекарТивкиот убиец
Папата
Дени[1]
Роден25 јануари 1978(1978-01-25)(46 г.)
Орел, Советски Сојуз
Висина1,80 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2000–2004
2005–2010
2011
2012–2013
Банесто
Рабобанк
Геокс-ТМЦ
Катјуша
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
Пласман за млад возач (2003)
1 поединечна етапа
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2009)
Бодовен пласман (2009)
2 поединечни етапи
Вуелта а Еспања
Генерален пласман (2005, 2007)
Планински пласман (2007)
Комбиниран пласман (2005, 2007)
5 поединечни етапи

Етапни трки

Трка околу Баскија (2004)
Вуелта а Мурсија (2009)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2012)
Последна промена
21 јануари 2014

Професионална кариера уреди

Банесто (2000–2004) уреди

Мењшов ја започнал неговата професионална кариера во 2000 со екипата Банесто на Хосе Мигел Ечевари. Неговите први успеси дошле во 2001, кога ја освоил Тур де л’Авенир, етапна трка за млади професионалци. Една година подоцна освоил етапа на Дофине Либере. Во 2003, Мењшов го имал неговиот пробив, кога завршил 11. на Тур де Франс и го освоил пласманот за млад возач. 2004 била неговата последна година во Банесто и неговата најуспешна. Ја освоил Трката околу Баскија, етапа на Вуелта а Арагон, етапа на Париз-Ница и етапата 5 на Вуелта а Еспања 2004.

Рабобанк (2005–2010) уреди

Договорот на Мењшов истекол во септември 2004 и се преместил во холандската екипа Рабобанк на две години. Станал капетан на екипата по заминувањето на Леви Лајпхајмер во Геролштајнер. Мењшов бил главен кандидат во Рабобанк за Тур де Франс 2005, но поради настинка, завршил 85., 2 часа и 35 минути зад Ленс Армстронг.[2] На Вуелта 2005 бил многу поуспешен. Го освоил воведниот хронометар во Гранада и етапата девет со хронометар во Лорет де Март и ја облекол водечката златна маичка. На етапата 15, го изгубил од вид Роберто Ерас на искачувањата и ја завршил трката зад него. Ерас подоцна бил дисквалификуван поради допинг,[3] и Мењшов официјално ја добил победата на Вуелта 2005. Исто така го освоил и комбинираниот пласман на трката.[4]

На Тур де Франс 2006 Мењшов ја освоил 11. етапа - втора планинска етапа - по спринтот со Лајпхајмер и Флојд Ландис. Последната недела го земала својот данок, па затоа тој отпаднал од третото на шестото место на Алпите.

Мењшов го напуштил Тур де Франс 2007 на етапата 17, еден ден откако неговиот колега Михаел Расмусен бил отпуштен од Рабобанк.[5] Подоцна истата година, ја освоил Вуелта а Еспања, откако водел во втората половина на трката. На Вуелта освоил и една етапа, како и планинскиот и комбинираниот пласман.

Во 2008 Мењшов бил фокусиран на Тур де Франс и не ја одбранил неговата титула на Вуелта.[6] Завршил 4. на Тур. Третопласираниот Бернхард Кол бил дискалификуван за допинг, меѓутоа возачите не биле поместени за местото на Кол. Исто така, претходно Мењшов завршил 5. на Џиро.

 

Во 2009 Мењшов го освоил Џиро д’Италија, со победи на етапите 5 и 12. И покрај падот во последниот километар на последната етапа, поединечен хронометар низ улиците на Рим, Мењшов ја задржал розовата маичка и го зголемил неговото водство за 21 секунди, победувајќи со 41 секунди над Италијанецот Данило ди Лука.[7][8]

На Тур де Франс 2010, Мењшов дошол до второто место. Тој бил првично трет, но потоа се поместил на второто место, како последица на суспендирањето на Контадор за допинг аферата, како што било одлучено на 6 февруари 2012.

Геокс-ТМЦ (2011) уреди

Подоцна во 2010, Мењшов се преместил во Геокс-ТМЦ, како заеднички водач со Карлос Састре. Мењшов бил заменет како водач во Рабобанк од Роберт Гесинк. Со Геокс, Мењшов завршил 8. на Џиро д’Италија 2011. Екипата не била повикана на Тур де Франс. Мењшов завршил петти во генералниот пласман на Вуелта а Еспања, помагајќи му на колегата Хуан Хосе Кобо во победата во генералниот пласман.

Катјуша (2012–) уреди

На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа Катјуша за сезоната 2012.[9] Мењшов во сезоната 2012 се насочил на Тур де Франс 2012, иако бил повреден на падовите. Исто така, Мењшов го освоил руското национално хронометарско првенство. Го започнал Тур многу добро на осмото место на прологот, но поради здравствени проблеми, завршил само 15. на крајот на трката[10]. Потоа се насочил кон Летните олимписки игри 2012, каде настапил за Русија на олимписката друмска трка и на поединечниот хронометар[11]. По Олимписките игри, Мењшов возел на Вуелта а Еспања, каде ја освоил претпоследната етапа на Бола дел Мундо, откако го поминал Ричи Порт.

Достигнувања уреди

1997
1. Волта а Лајда
2001
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
2002
1. Етапа 2 Критериум ду Дофине Либере
2003
1. Класика а лос Пуертос де Гвадарама
11. Краен пласман Тур де Франс
1.   Пласман за млад возач
2004
1. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 4
1. Етапа 5 Вуелта а Еспања
1. Етапа 6 Париз-Ница
1. Етапа 1 Вуелта а Арагон
2005
1. Краен пласман   Вуелта а Еспања
1. Етапа 1
1. Етапа 9
1.   Комбиниран пласман
2006
5. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 11
6. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 4
2007
1. Краен пласман   Вуелта а Еспања
1. Етапа 10
1. Планински пласман
1.   Комбиниран пласман
2. Краен пласман Волта а Каталуња
1. Бодовен пласман
1. Етапа 5
2008
4. Краен пласман Тур де Франс
4. Краен пласман Тур де Романди
5. Краен пласман Џиро д’Италија
5. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Класика де Сан Себастијан
2009
1. Краен пласман   Џиро д’Италија
1.   Бодовен пласман[12]
1. Етапа 5
1. Етапа 12
1. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2010
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2. Краен пласман Тур де Романди
2. Краен пласман Тур де Франс
2011
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 2
5. Краен пласман Вуелта а Еспања
5. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Џиро д’Италија
2012
1.   Национален хронометарски првак
1. Етапа 20 Вуелта а Еспања
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013
4. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Гран Премио Чита ди Камаиоре

Резултати на генералните пласмани на Гранд Тур уреди

Гранд Тур 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Џиро - - - - - - - 5 1 - 7 -
Тур 47 93 11 СО 85 5 СО 3 51 2 - 15
Вуелта - - - СО 1 СО 1 - - 41 5 54

СО = се откажал

Наводи уреди

 1. „Giro d'Italia feature“. cyclingnews.com. 19 мај 2009. Посетено на 10 јули 2009.
 2. „Крајни пласмани на Тур де Франс 2005“. cyclingnews.com.
 3. Ернан Алварез (9 февруари 2006). „Ерас суспендиран на две години“. www.cyclingnews.com. Посетено на 2008-03-26.
 4. „Крајни пласмани на Вуелта а Еспања 2005“. www.lavuelta.com. 9 февруари 2006. Архивирано од изворникот на 2008-08-04. Посетено на 2012-06-27.
 5. „Тур де Франс - Мењшов си оди по Расмусен“. Eurosport. 26 јули 2007. Посетено на 2008-03-26.
 6. Сајмон Баскет (19 февруари 2008). „Мењшов цели на Тур отколку на одбрана на Вуелта“. Reuters. Посетено на 2008-03-26.
 7. REUTERS 31 мај 2009. Russian Clinches Italian Bike Race. New York, NY: New York Times[мртва врска]
 8. Галагер, Брендан (2009-05-31). „Денис Мењшов победил на Џиро д'Италија“. The Telegraph. Лондон. Посетено на 2009-06-03.
 9. „Русинот Меншов оди во Катјуша“. Yahoo!Eurosport. TF1 Group. Reuters. 12 декември 2011. Посетено на 3 јануари 2012.
 10. „Velonews.com July 17, 2012. Што се случи со Мењшов?. Архивирано од изворникот на 2016-06-25. Посетено на 2012-08-13.
 11. Официјална страница на Катјуша, 26 јули 2012. Возачи на Катјуша кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Лондон 2012.: [1] Архивирано на 30 јули 2012 г.
 12. Награден по дисквалификувањето на првичниот победник Данило ди Лука

Надворешни врски уреди