Хајди Самуел (германски: Heidi Samuel, 1 јуни 1973,[1]) или попозната како Хајди Клум (Heidi Klum,[2]) — германска манекенка, глумица, моден творец и телевизиска продуцентка.

Хајди Клум
Heidi Klum
Родена 1 јуни 1973(1973-06-01)(51 г.)
(Бершки Гладбах), Северна Рајна-Вестфалија, Германија
Националност Германка
Позната топ модел, глумец, продуцент и моден творец.
Занимање топ модел, глумец и моден творец
Сопружник Рик Пипино (1997-2002), Seal

Животопис

уреди

Родена е во 1973 г. во Бершки Гладбах, Северна Рајна-Вестфалија. 2009 година, Хајди Клум добила американско државјанство.[3] Во текот на седум години, таа била во брак со пејачот Сил (Seal), но нивниот брак се распаднал поради тоа што Клум го изневерувала сопругот со телохранителот Мартин Кристен. Со него, Клум се забавувала нецели две години, а во февруари 2014 година стапила во врска со кураторот Вито Шнабел. Од бракот со Сил, таа има четири деца.[4]

Филмографија

уреди
година филм улога
1998 54 ВИП патрон
2001 Blow Dry Јасмин
2003 Blue Collar Comedy Tour продавач на Victoria's Secret
2004 Ella Enchanted Брумхилда
The Life and Death of Peter Sellers Урсула Андрес
2006 The Devil Wears Prada Хајди Клум
2007 Perfect Stranger организатор на забана на Vistoria's Secret

Наводи

уреди
  1. „Heidi Klum“. heidiklum.com. Посетено на 2007-08-28. 1. June 1973: My birthday in Bergisch Gladbach, Germany. Bundesrepublik Deutschland
  2. As of January 2010, her official site http://www.heidiklum.com still uses "Klum" as her professional name
  3. „Heidi Klum Becomes a Citizen“. The Daily Mail. 2008-11-05. Архивирано од изворникот на 2009-05-10. Посетено на 2008-11-05.
  4. Наташа Спирова, „Џад Лоу падна на дадилката, на Лопес слабост ѝ се танчерите“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 12.

Надворешни врски

уреди