Мартина Навратилова

Мартина Навратилова (18 октомври 1956, Чехословачка) — поренешна тенисерка со потекло од Чехословачка, но во 1975 побарала и ѝ бил одобрен политички азил во САД,[1] [2] а во 1981 станала државјанин на САД.

Мартина Навратилова! Фотографија е направена од ECM Prague Open 2006 (www.pragueopen.cz)
Мартина Навратилова! Фотографија е направена од ECM Prague Open 2006 (www.pragueopen.cz)

Во својата кариера освоила 18 гренд слем титули во поединечна и 40 гренд слем титули во дубл (31 женски парови и 9 мешовити) конкуренција. Вимблдон го освоила рекордни 9 петта.[3][4] Се смета за една од најуспешните тенисерки на сите времиња. Исто така, таа е една од ретките личности која во 1981 јавно признала дека е лезбијка,[5][6] во време кога тоа не било така често како денес.

Грен Слем турнири (Сингл) уреди

Наводи уреди

  1. „40 Important Women's Moments: 1975, Martina Defects to the West“. WTA. Архивирано од изворникот на October 23, 2013.
  2. "Martina Defects for Love Set", St. Petersburg Independent, September 8, 1975, page 1-C.
  3. Landrum, Gene N. (2006). Empowerment : the competitive edge in sports, business & life. Burlington, Ont.: Brendan Kelly Pub. стр. 169. ISBN 9781895997248.
  4. Riess, Steven A. (2015). Sports in America from Colonial Times to the Twenty-First Century: An Encyclopedia: An Encyclopedia. Oxford, England: Routledge. стр. 661. ISBN 9781317459477.
  5. Sachs, Andrea (March 18, 2008). „Rita Mae Brown: Loves Cats, Hates Marriage“. Time. Посетено на September 21, 2014.
  6. Howard, Johnette (2005). The Rivals: Chris Evert vs. Martina Navratilova Their Epic Duels and Extraordinary Friendship. Crown Archetype. стр. 181. ISBN 978-0767918848.

Надворешни врски уреди

Мартина Навратилова на WTA мрежното место