Мелбурн

главен град Викторија, Австралија

Мелбурн (англиски: Melbourne) е главниот град и најголемиот град на австралиската сојузна држава Викторија и вториот по големина град во Австралија (по Сиднеј) Мелбурн има население од околу 3,80 милиони жители а околината брои дополнителни 69 670 граѓани. Мелбурн бил главен град на Австралија од 1901 година до 1927 година. Градот се отликува со својата космополитност, висок животен стандарт. Три поредни години 2002, 2003 и 2004 е определуван за „најдобар град за живење во светот“. Мелбурн е дом на повеќе од 70% од Викторијанците. Мелбурн е голем индустриски и трговски центар. На многу австралиски компании главните седишта им се наоѓаат таму. Најголемиот аеродром во Австралија се наоѓа во Мелбурн. Во градот постојат седум универзитети. Исто така многу развиена е и автомобилската индустрија со производствени погони на Форд, Тојота и др.

Малбурн
Melbourne
Панорама на Мелбурн навечер, Плоштад Федрација, железничка станица Флиндерс, Мелбурн Крикет Штадион
Панорама на Мелбурн навечер, Плоштад Федрација, железничка станица Флиндерс, Мелбурн Крикет Штадион
Панорама на Мелбурн навечер, Плоштад Федрација, железничка станица Флиндерс, Мелбурн Крикет Штадион
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Малбурн
  Melbourne
Основан 30 август 1835
Поштенски број 3000
Повикувачки број +61(0)3
Портал www.melbourne.vic.gov.au
Управа
Земја Австралија
Градоначалник Џон Со
Географија
Површина 7.694 km²
Население
Население 3,806,092
Густина 1566 ж./km²
Етнички групи различни

Историја

уреди

Градот е основан во 1834 година од страна на Џон Бетмен и Џон Паско Фокнер.

Спорт

уреди

Во 1956 година, Мелбурн бил домаќин на Олимписките игри. Исто така, градот е познат и по одржувањето на тенискиот турнир, официјално познат како „Отворено првенство на Австралија“ (Australian Open). Најпосле, во Мелбурн редовно се одржува и трка во рамките на првенството во „Формула 1“.

Мелбурн како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Наводи

уреди
  1. Кинотека на Македонија, Програма - февруари 2017