Карл-Хајнц Румениге

Карл-Хајнц Румениге (германски: Karl-Heinz Rummenigge; 25 септември 1955 во Липштат ) — поранешен германски фудбалер.

Румениге со Диего Марадона кога се сретнале во Монтевидео, 1981 година

Тој постигнал најголем успех во кариерата, играјќи за Баерн Минхен, со што освоил Меѓународен куп, Европски куп на шампиони и бројни титули на германски шампиони. Со германската фудбалска екипа го освоила Европското првенство во 1980 година, додека на Светското првенство двапати ( 1982 и 1986 година ) ) биле вице-шампиони. Тој бил двапати номиниран за најдобар фудбалер на годината.[1]

Клучен успехУреди

Баерн МинхенУреди

Репрезентативни успесиУреди

Западна ГерманијаУреди

НаводиУреди

  1. „Karl-Heinz Rummenigge“. Fussballdaten.de (германски). Посетено на 8 July 2012.

Надворешни врскиУреди