< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1293 (MCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1293 година од новата ера, 293. од вториот милениум, 93. од XIII век и четвртта од 1290-тите.

1293 во разни календари
Грегоријански календар1293
MCCXCIII
Ab urbe condita2046
Ерменски календар742
ԹՎ ՉԽԲ
Асирски календар6043
Балиски календар1214–1215
Бенгалски календар700
Берберски календар2243
Будистички календар1837
Бурмански календар655
Византиски календар6801–6802
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3989 или 3929
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3990 или 3930
Коптски календар1009–1010
Етиопски календар1285–1286
Еврејски календар5053–5054
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1349–1350
 - Сачка ера1214–1215
 - Кали-југа4393–4394
Холоценски календар11293
Игбоански календар293–294
Ирански календар671–672
Исламски календар692–693
Јапонски календарШоо 6 / Ејнин 1
(永仁元年)
Јавански календар1203–1204
Јулијански календар1293
MCCXCIII
Корејски календар3626
Мингуо-календар619 пред Р. Кина
民前619年
Нанакшахи−175
Тајландски сончев календар1835–1836
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1419 или 1038 или 266
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1420 или 1039 или 267

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6801 и 6802 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6043 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5053 и 5054 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2046.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1293 година се протега во 3929 и 3930, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3989 и 3990 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1836. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 692 и 693 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди

По тема

уреди

Уметност и култура

уреди
 
Насловна корица на англиското изддание на La Vita Nuova (Нов живот) од 1899

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди