< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1275 (MCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1275 година од новата ера, 275. од вториот милениум, 75. од XIII век и шеста од 1270-тите.

1275 во разни календари
Грегоријански календар1275
MCCLXXV
Ab urbe condita2028
Ерменски календар724
ԹՎ ՉԻԴ
Асирски календар6025
Балиски календар1196–1197
Бенгалски календар682
Берберски календар2225
Будистички календар1819
Бурмански календар637
Византиски календар6783–6784
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3971 или 3911
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3972 или 3912
Коптски календар991–992
Етиопски календар1267–1268
Еврејски календар5035–5036
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1331–1332
 - Сачка ера1196–1197
 - Кали-југа4375–4376
Холоценски календар11275
Игбоански календар275–276
Ирански календар653–654
Исламски календар673–674
Јапонски календарБунеј 12 / Кенџи 1
(建治元年)
Јавански календар1185–1186
Јулијански календар1275
MCCLXXV
Корејски календар3608
Мингуо-календар637 пред Р. Кина
民前637年
Нанакшахи−193
Тајландски сончев календар1817–1818
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1401 или 1020 или 248
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1402 или 1021 или 249

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6783 и 6784 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6025 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5035 и 5036 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2028.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1275 година се протега во 3911 и 3912, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3971 и 3972 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1818. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 673 и 674 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди
 
Марко Поло

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 158. ISBN 978-2-7071-5231-2.

Надворешни врски

уреди