< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1251 (MCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1251 година од новата ера, 251. од вториот милениум, 51. од XIII век и втора од 1250-тите.

1251 во разни календари
Грегоријански календар1251
MCCLI
Ab urbe condita2004
Ерменски календар700
ԹՎ Չ
Асирски календар6001
Балиски календар1172–1173
Бенгалски календар658
Берберски календар2201
Будистички календар1795
Бурмански календар613
Византиски календар6759–6760
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3947 или 3887
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3948 или 3888
Коптски календар967–968
Етиопски календар1243–1244
Еврејски календар5011–5012
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1307–1308
 - Сачка ера1172–1173
 - Кали-југа4351–4352
Холоценски календар11251
Игбоански календар251–252
Ирански календар629–630
Исламски календар648–649
Јапонски календарКенчо 3
(建長3年)
Јавански календар1160–1161
Јулијански календар1251
MCCLI
Корејски календар3584
Мингуо-календар661 пред Р. Кина
民前661年
Нанакшахи−217
Тајландски сончев календар1793–1794
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1377 или 996 или 224
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1378 или 997 или 225

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6759 и 6760 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6001 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5011 и 5012 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2004.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1251 година се протега во 3887 и 3888, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3947 и 3948 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1794. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 648 и 649 исламска година.

Настани уреди

 
Плакета во спомен на Првата пастирска крстоносна војна во Орлеанс

По место уреди

Европа уреди

Азија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди