< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1297 (MCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1297 година од новата ера, 297. од вториот милениум, 97. од XIII век и осма од 1290-тите.

1297 во разни календари
Грегоријански календар1297
MCCXCVII
Ab urbe condita2050
Ерменски календар746
ԹՎ ՉԽԶ
Асирски календар6047
Балиски календар1218–1219
Бенгалски календар704
Берберски календар2247
Будистички календар1841
Бурмански календар659
Византиски календар6805–6806
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3993 или 3933
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3994 или 3934
Коптски календар1013–1014
Етиопски календар1289–1290
Еврејски календар5057–5058
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1353–1354
 - Сачка ера1218–1219
 - Кали-југа4397–4398
Холоценски календар11297
Игбоански календар297–298
Ирански календар675–676
Исламски календар696–697
Јапонски календарЕјнин 5
(永仁5年)
Јавански календар1208–1209
Јулијански календар1297
MCCXCVII
Корејски календар3630
Мингуо-календар615 пред Р. Кина
民前615年
Нанакшахи−171
Тајландски сончев календар1839–1840
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1423 или 1042 или 270
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1424 или 1043 или 271

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6805 и 6806 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6047 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5057 и 5058 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2050.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1297 година се протега во 3933 и 3934, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3993 и 3994 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1840. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 696 и 697 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Луј Тулушки

Наводи

уреди
  1. Maire Vigueur, Jean-Claude (2010). L'autre Rome. Une histoire des Romains a l'époque communale (XIIe-XIVe siècle). Paris: Tallandier. стр. 241. ISBN 978-2-84734-719-7. Архивирано од изворникот на March 3, 2012. Посетено на 2012-02-29.

Надворешни врски

уреди