< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1269 (MCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1269 година од новата ера, 269. од вториот милениум, 69. од XIII век и последна од 1260-тите.

1269 во разни календари
Грегоријански календар1269
MCCLXIX
Ab urbe condita2022
Ерменски календар718
ԹՎ ՉԺԸ
Асирски календар6019
Балиски календар1190–1191
Бенгалски календар676
Берберски календар2219
Будистички календар1813
Бурмански календар631
Византиски календар6777–6778
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3965 или 3905
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3966 или 3906
Коптски календар985–986
Етиопски календар1261–1262
Еврејски календар5029–5030
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1325–1326
 - Сачка ера1190–1191
 - Кали-југа4369–4370
Холоценски календар11269
Игбоански календар269–270
Ирански календар647–648
Исламски календар667–668
Јапонски календарБунеј 6
(文永6年)
Јавански календар1179–1180
Јулијански календар1269
MCCLXIX
Корејски календар3602
Мингуо-календар643 пред Р. Кина
民前643年
Нанакшахи−199
Тајландски сончев календар1811–1812
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1395 или 1014 или 242
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1396 или 1015 или 243

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6777 и 6778 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6019 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5029 и 5030 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2022.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1269 година се протега во 3905 и 3906, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3965 и 3966 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1812. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 667 и 668 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Африка уреди

 
Хиралда, минаре на Севилската катедрала, изградено за време на Алмохадската династија

Европа уреди

Азија уреди

  • Латинскиот патријарх на Антиохија е прогонет по 171 година.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди