< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1227 (MCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1227 година од новата ера, 227. од вториот милениум, 27. од XIII век и осма од 1220-тите.

1227 во разни календари
Грегоријански календар1227
MCCXXVII
Ab urbe condita1980
Ерменски календар676
ԹՎ ՈՀԶ
Асирски календар5977
Балиски календар1148–1149
Бенгалски календар634
Берберски календар2177
Будистички календар1771
Бурмански календар589
Византиски календар6735–6736
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3923 или 3863
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3924 или 3864
Коптски календар943–944
Етиопски календар1219–1220
Еврејски календар4987–4988
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1283–1284
 - Сачка ера1148–1149
 - Кали-југа4327–4328
Холоценски календар11227
Игбоански календар227–228
Ирански календар605–606
Исламски календар624–625
Јапонски календарКароку 3 / Антеј 1
(安貞元年)
Јавански календар1135–1136
Јулијански календар1227
MCCXXVII
Корејски календар3560
Мингуо-календар685 пред Р. Кина
民前685年
Нанакшахи−241
Тајландски сончев календар1769–1770
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1353 или 972 или 200
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1354 или 973 или 201

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6735 и 6736 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5977 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4987 и 4988 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1980.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1227 година се протега во 3863 и 3864, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3923 и 3924 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1770. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 624 и 625 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Џингис Хан

Наводи

уреди
  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 79–81. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Kjaergaard, Thorkild (1994). Castles around the Baltic Sea: the illustrated guide. Castle Museum. стр. 64. ISBN 978-83-86206-03-2. Посетено на 4 June 2012.

Надворешни врски

уреди