< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1236 (MCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1236. година од новата ера, 236. од вториот милениум, 36. од 13 век и седма од 1230-тите.

1236 г.  во други календари
Грегоријански календар 1236
MCCXXXVI
Ab urbe condita 1989
Асирски календар 5986
Бахајски календар -608–-607
Бенгалски календар 643
Берберски календар 2186
Будистички календар 1780
Бурмански календар 598
Византиски календар 6744–6745
Еврејски календар 4996–4997
Ерменски календар 685
ԹՎ ՈՁԵ
Етиопски календар 1228-1229
Игбоански календар 236–237
Ирански календар 614–615
Исламски календар 633–634
Јулијански календар 1236    MCCXXXVI
Кинески календар 乙未年月日
(3872/3932)
— до —
丙申年月日
(3873/3933)
Коптски календар 952–953
Корејски календар 3569
Календар Мингуо 676 пред РК
民前676年
Селевкидски календар 1547–1548
Тајландски сончев календар 1779
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1292–1293
 - Шака самват 1158–1159
 - Кали југа 4337–4338
Холоценски календар 11236
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6744 и 6745 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5986 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4996 и 4997 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1989.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1236. година се протега во 3872 и 3873, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3932 и 3933 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1779. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 633 и 634 исламска година.

НастаниУреди

АфрикаУреди

  • Создаден е уставот на Царство Мали, Курукан Фуга.

АзијаУреди

  • 1 мај - Разија Султана е назначена за наследник на нејзиниот татко во Султанат Делхи.
  • 4 од 58 окрузи во Сичуан, Кина, се освоени во Сунг од страна на монголските сили, на чело со Огатај-кан.
  • Во есента 1236 година, монголеките орди со околу 35.000 стрелци, ја преминале реката Волга и ја нападнале Волшка Бугарија. По една година тие успеале да ја заземат целата нејзина територија

ЕвропаУреди

По темаУреди

УметностУреди

ТрговијаУреди

  • Сушата предизвикува неуспех на жетвата и води до еден од најголемите гладови на векот во Европа.

РелигијаУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

НаводиУреди

  1. Peter Linehan (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. David Abulafia. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X. 
  2. Hey, David. Medieval South Yorkshire.