< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1273 (MCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1273 година од новата ера, 273. од вториот милениум, 73. од XIII век и четвртта од 1270-тите.

1273 во разни календари
Грегоријански календар1273
MCCLXXIII
Ab urbe condita2026
Ерменски календар722
ԹՎ ՉԻԲ
Асирски календар6023
Балиски календар1194–1195
Бенгалски календар680
Берберски календар2223
Будистички календар1817
Бурмански календар635
Византиски календар6781–6782
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3969 или 3909
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3970 или 3910
Коптски календар989–990
Етиопски календар1265–1266
Еврејски календар5033–5034
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1329–1330
 - Сачка ера1194–1195
 - Кали-југа4373–4374
Холоценски календар11273
Игбоански календар273–274
Ирански календар651–652
Исламски календар671–672
Јапонски календарБунеј 10
(文永10年)
Јавански календар1183–1184
Јулијански календар1273
MCCLXXIII
Корејски календар3606
Мингуо-календар639 пред Р. Кина
民前639年
Нанакшахи−195
Тајландски сончев календар1815–1816
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1399 или 1018 или 246
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1400 или 1019 или 247

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6781 и 6782 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6023 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5033 и 5034 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2026.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1273 година се протега во 3909 и 3910, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3969 и 3970 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1816. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 671 и 672 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Европа уреди

Близок Исток уреди

Азија уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Статуа на Руми во Буџа, Измир

Наводи уреди

  1. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 117. ISBN 9781135131371.
  2. „Joan I | Facts & Biography“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 22 July 2018.