< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1278 (MCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1278 година од новата ера, 278. од вториот милениум, 78. од XIII век и деветта од 1270-тите.

1278 во разни календари
Грегоријански календар1278
MCCLXXVIII
Ab urbe condita2031
Ерменски календар727
ԹՎ ՉԻԷ
Асирски календар6028
Балиски календар1199–1200
Бенгалски календар685
Берберски календар2228
Будистички календар1822
Бурмански календар640
Византиски календар6786–6787
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3974 или 3914
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3975 или 3915
Коптски календар994–995
Етиопски календар1270–1271
Еврејски календар5038–5039
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1334–1335
 - Сачка ера1199–1200
 - Кали-југа4378–4379
Холоценски календар11278
Игбоански календар278–279
Ирански календар656–657
Исламски календар676–677
Јапонски календарКенџи 4 / Коан 1
(弘安元年)
Јавански календар1188–1189
Јулијански календар1278
MCCLXXVIII
Корејски календар3611
Мингуо-календар634 пред Р. Кина
民前634年
Нанакшахи−190
Тајландски сончев календар1820–1821
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1404 или 1023 или 251
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1405 или 1024 или 252

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6786 и 6787 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6028 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5038 и 5039 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2031.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1278 година се протега во 3914 и 3915, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3974 и 3975 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1821. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 676 и 677 исламска година.

Настани

уреди
 
Битката на Моравско Поле

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 119. ISBN 9781135131371.
  2. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 120. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски

уреди