< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1259 (MCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1259 година од новата ера, 259. од вториот милениум, 59. од XIII век и последна од 1250-тите.

1259 во разни календари
Грегоријански календар1259
MCCLIX
Ab urbe condita2012
Ерменски календар708
ԹՎ ՉԸ
Асирски календар6009
Балиски календар1180–1181
Бенгалски календар666
Берберски календар2209
Будистички календар1803
Бурмански календар621
Византиски календар6767–6768
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3955 или 3895
    — до —
己未年 (зем. коза)
3956 или 3896
Коптски календар975–976
Етиопски календар1251–1252
Еврејски календар5019–5020
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1315–1316
 - Сачка ера1180–1181
 - Кали-југа4359–4360
Холоценски календар11259
Игбоански календар259–260
Ирански календар637–638
Исламски календар656–658
Јапонски календарШока 3 / Шоген 1
(正元元年)
Јавански календар1168–1169
Јулијански календар1259
MCCLIX
Корејски календар3592
Мингуо-календар653 пред Р. Кина
民前653年
Нанакшахи−209
Тајландски сончев календар1801–1802
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1385 или 1004 или 232
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1386 или 1005 или 233

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6767 и 6768 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6009 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5019 и 5020 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2012.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1259 година се протега во 3895 и 3896, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3955 и 3956 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1802. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 656 и 658 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Европа

уреди
 
Бојанската црква денес

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди