< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1289 (MCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1289 година од новата ера, 289. од вториот милениум, 89. од XIII век и последна од 1280-тите.

1289 во разни календари
Грегоријански календар1289
MCCLXXXIX
Ab urbe condita2042
Ерменски календар738
ԹՎ ՉԼԸ
Асирски календар6039
Балиски календар1210–1211
Бенгалски календар696
Берберски календар2239
Будистички календар1833
Бурмански календар651
Византиски календар6797–6798
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3985 или 3925
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3986 или 3926
Коптски календар1005–1006
Етиопски календар1281–1282
Еврејски календар5049–5050
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1345–1346
 - Сачка ера1210–1211
 - Кали-југа4389–4390
Холоценски календар11289
Игбоански календар289–290
Ирански календар667–668
Исламски календар687–688
Јапонски календарШоо 2
(正応2年)
Јавански календар1199–1200
Јулијански календар1289
MCCLXXXIX
Корејски календар3622
Мингуо-календар623 пред Р. Кина
民前623年
Нанакшахи−179
Тајландски сончев календар1831–1832
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1415 или 1034 или 262
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1416 или 1035 или 263

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6797 и 6798 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6039 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5049 и 5050 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2042.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1289 година се протега во 3925 и 3926, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3985 и 3986 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1832. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 687 и 688 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Америка уреди

Африка уреди

Азија уреди

  • Принцот Субару од Јапонија ја освојува провинцијата Сајтама.

Европа уреди

По тема уреди

Образование уреди

Трговија уреди

  • Во Сиена, дваесет и три партнери, вклучувајќи и пет членови на семејството Бонсињори, повторно ја создаваат Гран Травола, порано најуспешната европска банка, која престанала да функционира по смртта на нејзиниот творец и менаџер, Орландо Бонсињори, во 1273 година[1].

Религија уреди

Родени уреди

 
Кралот Луј X

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Bowsky, William (1981). A medieval Italian commune: Siena under the Nine, 1287-1355. University of California Press. ISBN 0-520-04256-5.

Надворешни врски уреди