< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1243 (MCCXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1243. година од новата ера, 243. од вториот милениум, 43. од 13 век и четвртта од 1240-тите.

1243 г.  во други календари
Грегоријански календар 1243
MCCXLIII
Ab urbe condita 1996
Асирски календар 5993
Бахајски календар -601–-600
Бенгалски календар 650
Берберски календар 2193
Будистички календар 1787
Бурмански календар 605
Византиски календар 6751–6752
Еврејски календар 5003–5004
Ерменски календар 692
ԹՎ ՈՂԲ
Етиопски календар 1235-1236
Игбоански календар 243–244
Ирански календар 621–622
Исламски календар 640–641
Јулијански календар 1243    MCCXLIII
Кинески календар 壬寅年月日
(3879/3939)
— до —
癸卯年月日
(3880/3940)
Коптски календар 959–960
Корејски календар 3576
Календар Мингуо 669 пред РК
民前669年
Селевкидски календар 1554–1555
Тајландски сончев календар 1786
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1299–1300
 - Шака самват 1165–1166
 - Кали југа 4344–4345
Холоценски календар 11243
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6751 и 6752 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5993 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5003 и 5004 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1996.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1243. година се протега во 3879 и 3880, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3939 и 3940 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1786. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 640 и 641 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

НаводиУреди