< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1218 (MCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1218 година од новата ера, 218. од вториот милениум, 18. од XIII век и деветта од 1210-тите.

1218 во разни календари
Грегоријански календар1218
MCCXVIII
Ab urbe condita1971
Ерменски календар667
ԹՎ ՈԿԷ
Асирски календар5968
Балиски календар1139–1140
Бенгалски календар625
Берберски календар2168
Будистички календар1762
Бурмански календар580
Византиски календар6726–6727
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3914 или 3854
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3915 или 3855
Коптски календар934–935
Етиопски календар1210–1211
Еврејски календар4978–4979
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1274–1275
 - Сачка ера1139–1140
 - Кали-југа4318–4319
Холоценски календар11218
Игбоански календар218–219
Ирански календар596–597
Исламски календар614–615
Јапонски календарКенпо 6
(建保6年)
Јавански календар1126–1127
Јулијански календар1218
MCCXVIII
Корејски календар3551
Мингуо-календар694 пред Р. Кина
民前694年
Нанакшахи−250
Тајландски сончев календар1760–1761
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1344 или 963 или 191
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1345 или 964 или 192

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6726 и 6727 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5968 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4978 и 4979 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1971.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1218 година се протега во 3854 и 3855, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3914 и 3915 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1761. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 614 и 615 исламска година.

Настани

уреди
 
Капитулацијата на Дамиета

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди

По тема

уреди

Образование

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. „BBC Wales History“. Архивирано од изворникот на November 25, 2007. Посетено на 2007-12-10.
  2. Linehan, Peter (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–671. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски

уреди