< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1300 (MCCC) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1300. година од новата ера, 300. од вториот милениум, последна од 13 век и прва од 1300-тите.

1300 г.  во други календари
Грегоријански календар 1300
MCCC
Ab urbe condita 2053
Асирски календар 6050
Бахајски календар -544–-543
Бенгалски календар 707
Берберски календар 2250
Будистички календар 1844
Бурмански календар 662
Византиски календар 6808–6809
Еврејски календар 5060–5061
Ерменски календар 749
ԹՎ ՉԽԹ
Етиопски календар 1292-1293
Игбоански календар 300–301
Ирански календар 678–679
Исламски календар 699–700
Јулијански календар 1300    MCCC
Кинески календар 己亥年月日
(3936/3996)
— до —
庚子年月日
(3937/3997)
Коптски календар 1016–1017
Корејски календар 3633
Календар Мингуо 612 пред РК
民前612年
Селевкидски календар 1611–1612
Тајландски сончев календар 1843
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1356–1357
 - Шака самват 1222–1223
 - Кали југа 4401–4402
Холоценски календар 11300
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6808 и 6809 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6050 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5060 и 5061 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2053.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1300. година се протега во 3936 и 3937, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3996 и 3997 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1843. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 699 и 700 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди