< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1222 (MCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1222 година од новата ера, 222. од вториот милениум, 22. од XIII век и трета од 1220-тите.

1222 во разни календари
Грегоријански календар1222
MCCXXII
Ab urbe condita1975
Ерменски календар671
ԹՎ ՈՀԱ
Асирски календар5972
Балиски календар1143–1144
Бенгалски календар629
Берберски календар2172
Будистички календар1766
Бурмански календар584
Византиски календар6730–6731
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3918 или 3858
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3919 или 3859
Коптски календар938–939
Етиопски календар1214–1215
Еврејски календар4982–4983
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1278–1279
 - Сачка ера1143–1144
 - Кали-југа4322–4323
Холоценски календар11222
Игбоански календар222–223
Ирански календар600–601
Исламски календар618–619
Јапонски календарЏокју 4 / Jōō 1
(貞応元年)
Јавански календар1130–1131
Јулијански календар1222
MCCXXII
Корејски календар3555
Мингуо-календар690 пред Р. Кина
民前690年
Нанакшахи−246
Тајландски сончев календар1764–1765
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1348 или 967 или 195
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1349 или 968 или 196

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6730 и 6731 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5972 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4982 и 4983 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1975.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1222 година се протега во 3858 и 3859, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3918 и 3919 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1765. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 618 и 619 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Теодор I Ласкарис

Надворешни врски

уреди