< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1208 (MCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1208 година од новата ера, 208. од вториот милениум, 8. од XIII век и деветта од 1200-тите.

1208 во разни календари
Грегоријански календар1208
MCCVIII
Ab urbe condita1961
Ерменски календар657
ԹՎ ՈԾԷ
Асирски календар5958
Балиски календар1129–1130
Бенгалски календар615
Берберски календар2158
Будистички календар1752
Бурмански календар570
Византиски календар6716–6717
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3904 или 3844
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3905 или 3845
Коптски календар924–925
Етиопски календар1200–1201
Еврејски календар4968–4969
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1264–1265
 - Сачка ера1129–1130
 - Кали-југа4308–4309
Холоценски календар11208
Игбоански календар208–209
Ирански календар586–587
Исламски календар604–605
Јапонски календарЏоген (Камакура) 2
(承元2年)
Јавански календар1116–1117
Јулијански календар1208
MCCVIII
Корејски календар3541
Мингуо-календар704 пред Р. Кина
民前704年
Нанакшахи−260
Тајландски сончев календар1750–1751
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1334 или 953 или 181
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1335 или 954 или 182

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6716 и 6717 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5958 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4968 и 4969 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1961.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1208 година се протега во 3844 и 3845, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3904 и 3905 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1751. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 604 и 605 исламска година.

Настани уреди

 
Јован Безземниот

По област уреди

Азија уреди

  • 15 април - Голем пожар во Хангџоу, главниот град на династија Сунг. Пожарот беснеел 4 дена и ноќи, уништувајќи 58.097 куќи на површина од повеќе од 3 милји, при што загинале 59 лица и нерегистриран број на други луѓе, кои биле прегазени додека се обидувале да побегнат. Властите обезбедиле привремено сместување за 5.345 луѓе, во блиските будизам будистички и таоистички манастири.

Европа уреди

По тема уреди

Уметност и култура уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Sumption, Jonathan (1978). The Albigensian Crusade. London, England: Faber. ISBN 0-571-11064-9.

Надворешни врски уреди