< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1238 (MCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1238 година од новата ера, 238. од вториот милениум, 38. од XIII век и деветта од 1230-тите.

1238 во разни календари
Грегоријански календар1238
MCCXXXVIII
Ab urbe condita1991
Ерменски календар687
ԹՎ ՈՁԷ
Асирски календар5988
Балиски календар1159–1160
Бенгалски календар645
Берберски календар2188
Будистички календар1782
Бурмански календар600
Византиски календар6746–6747
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3934 или 3874
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3935 или 3875
Коптски календар954–955
Етиопски календар1230–1231
Еврејски календар4998–4999
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1294–1295
 - Сачка ера1159–1160
 - Кали-југа4338–4339
Холоценски календар11238
Игбоански календар238–239
Ирански календар616–617
Исламски календар635–636
Јапонски календарКатеј 4 / Рјакунин 1
(暦仁元年)
Јавански календар1147–1148
Јулијански календар1238
MCCXXXVIII
Корејски календар3571
Мингуо-календар674 пред Р. Кина
民前674年
Нанакшахи−230
Тајландски сончев календар1780–1781
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1364 или 983 или 211
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1365 или 984 или 212

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6746 и 6747 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5988 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4998 и 4999 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1991.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1238 година се протега во 3874 и 3875, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3934 и 3935 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1781. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 635 и 636 исламска година.

Настани

уреди
 
Црква Сант Еусебио

По место

уреди

Европа

уреди

Азија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. ed., Elizabeth Ewan (2006). The biographical dictionary of Scottish women : from the earliest times to 2004 (Reprinted.. изд.). Edinburgh: Edinburgh Univ. Press. стр. 400. ISBN 0-7486-1713-2.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски

уреди