< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1265 (MCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1265 година од новата ера, 265. од вториот милениум, 65. од XIII век и шеста од 1260-тите.

1265 во разни календари
Грегоријански календар1265
MCCLXV
Ab urbe condita2018
Ерменски календар714
ԹՎ ՉԺԴ
Асирски календар6015
Балиски календар1186–1187
Бенгалски календар672
Берберски календар2215
Будистички календар1809
Бурмански календар627
Византиски календар6773–6774
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3961 или 3901
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3962 или 3902
Коптски календар981–982
Етиопски календар1257–1258
Еврејски календар5025–5026
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1321–1322
 - Сачка ера1186–1187
 - Кали-југа4365–4366
Холоценски календар11265
Игбоански календар265–266
Ирански календар643–644
Исламски календар663–664
Јапонски календарБунеј 2
(文永2年)
Јавански календар1175–1176
Јулијански календар1265
MCCLXV
Корејски календар3598
Мингуо-календар647 пред Р. Кина
民前647年
Нанакшахи−203
Тајландски сончев календар1807–1808
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1391 или 1010 или 238
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1392 или 1011 или 239

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6773 и 6774 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6015 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5025 и 5026 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2018.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1265 година се протега во 3901 и 3902, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3961 и 3962 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1808. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 663 и 664 исламска година.

Настани уреди

По тема уреди

Војна и политика уреди

 
Битката кај Ившам

Култура уреди

По место уреди

Африка и Азија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди