< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1258 (MCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1258 година од новата ера, 258. од вториот милениум, 58. од XIII век и деветта од 1250-тите.

1258 во разни календари
Грегоријански календар1258
MCCLVIII
Ab urbe condita2011
Ерменски календар707
ԹՎ ՉԷ
Асирски календар6008
Балиски календар1179–1180
Бенгалски календар665
Берберски календар2208
Будистички календар1802
Бурмански календар620
Византиски календар6766–6767
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3954 или 3894
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3955 или 3895
Коптски календар974–975
Етиопски календар1250–1251
Еврејски календар5018–5019
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1314–1315
 - Сачка ера1179–1180
 - Кали-југа4358–4359
Холоценски календар11258
Игбоански календар258–259
Ирански календар636–637
Исламски календар655–656
Јапонски календарШока 2
(正嘉2年)
Јавански календар1167–1168
Јулијански календар1258
MCCLVIII
Корејски календар3591
Мингуо-календар654 пред Р. Кина
民前654年
Нанакшахи−210
Тајландски сончев календар1800–1801
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1384 или 1003 или 231
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1385 или 1004 или 232

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6766 и 6767 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6008 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5018 и 5019 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2011.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1258 година се протега во 3894 и 3895, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3954 и 3955 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1801. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 655 и 656 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

 
Опсадата на Багдад, персиски цртеж од 14 век

Азија уреди

Европа уреди

По тема уреди

Трговија уреди

  • Во Џенова, Републиката започнува да наметнува принудени заеми на своите даночни обврзници[1]

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.

Надворешни врски уреди