< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1266 (MCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1266 година од новата ера, 266. од вториот милениум, 66. од XIII век и седма од 1260-тите.

1266 во разни календари
Грегоријански календар1266
MCCLXVI
Ab urbe condita2019
Ерменски календар715
ԹՎ ՉԺԵ
Асирски календар6016
Балиски календар1187–1188
Бенгалски календар673
Берберски календар2216
Будистички календар1810
Бурмански календар628
Византиски календар6774–6775
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3962 или 3902
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3963 или 3903
Коптски календар982–983
Етиопски календар1258–1259
Еврејски календар5026–5027
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1322–1323
 - Сачка ера1187–1188
 - Кали-југа4366–4367
Холоценски календар11266
Игбоански календар266–267
Ирански календар644–645
Исламски календар664–665
Јапонски календарБунеј 3
(文永3年)
Јавански календар1176–1177
Јулијански календар1266
MCCLXVI
Корејски календар3599
Мингуо-календар646 пред Р. Кина
民前646年
Нанакшахи−202
Тајландски сончев календар1808–1809
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1392 или 1011 или 239
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1393 или 1012 или 240

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6774 и 6775 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6016 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5026 и 5027 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2019.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1266 година се протега во 3902 и 3903, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3962 и 3963 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1809. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 664 и 665 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Европа уреди

 
Битка кај Беневенто: Карло го поразува својот противник, Манфред, кралот на Сицилија

Азија уреди

  • Николо и Мафео Поло, татко и вујко на Марко Поло, пристигнуваат кај Кублај-кан. Кублај ги испраќа со порака, барајќи од папата да испрати западни научници да предаваат во Монголското Царство. Сепак, ова барање во голема мера е игнорирано.
  • Мамелучкиот султан Бајбарис го проширува својот домен, освојувајќи го градот Библос (во денешен Либан) .

По тема уреди

Стопанство уреди

  • Во Франција, за првпат се ковани монетите еку и грош.

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. „Manfred - king of Sicily“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 27 April 2018.

Надворешни врски уреди