< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1226 (MCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1226 година од новата ера, 226. од вториот милениум, 26. од XIII век и седма од 1220-тите.

1226 во разни календари
Грегоријански календар1226
MCCXXVI
Ab urbe condita1979
Ерменски календар675
ԹՎ ՈՀԵ
Асирски календар5976
Балиски календар1147–1148
Бенгалски календар633
Берберски календар2176
Будистички календар1770
Бурмански календар588
Византиски календар6734–6735
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3922 или 3862
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3923 или 3863
Коптски календар942–943
Етиопски календар1218–1219
Еврејски календар4986–4987
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1282–1283
 - Сачка ера1147–1148
 - Кали-југа4326–4327
Холоценски календар11226
Игбоански календар226–227
Ирански календар604–605
Исламски календар622–624
Јапонски календарКароку 2
(嘉禄2年)
Јавански календар1134–1135
Јулијански календар1226
MCCXXVI
Корејски календар3559
Мингуо-календар686 пред Р. Кина
民前686年
Нанакшахи−242
Тајландски сончев календар1768–1769
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1352 или 971 или 199
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1353 или 972 или 200

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6734 и 6735 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5976 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4986 и 4987 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1979.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1226 година се протега во 3862 и 3863, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3922 и 3923 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1769. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 622 и 624 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Луј VIII

Наводи

уреди
  1. Dell'Umbria, Alèssi (2006). Histoire universelle de Marseille. De l'an mil à l'an deux mille. Marseille: Agone. стр. 19. ISBN 2-7489-0061-8.
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.
  3. Tristan et Iseult. Paris: Gallimard. 1995. ISBN 2-07-011335-3.

Надворешни врски

уреди