< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1235 (MCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1235 година од новата ера, 235. од вториот милениум, 35. од XIII век и шеста од 1230-тите.

1235 во разни календари
Грегоријански календар1235
MCCXXXV
Ab urbe condita1988
Ерменски календар684
ԹՎ ՈՁԴ
Асирски календар5985
Балиски календар1156–1157
Бенгалски календар642
Берберски календар2185
Будистички календар1779
Бурмански календар597
Византиски календар6743–6744
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3931 или 3871
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3932 или 3872
Коптски календар951–952
Етиопски календар1227–1228
Еврејски календар4995–4996
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1291–1292
 - Сачка ера1156–1157
 - Кали-југа4335–4336
Холоценски календар11235
Игбоански календар235–236
Ирански календар613–614
Исламски календар632–633
Јапонски календарБунрјаку 2 / Катеј 1
(嘉禎元年)
Јавански календар1144–1145
Јулијански календар1235
MCCXXXV
Корејски календар3568
Мингуо-календар677 пред Р. Кина
民前677年
Нанакшахи−233
Тајландски сончев календар1777–1778
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1361 или 980 или 208
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1362 или 981 или 209

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6743 и 6744 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5985 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4995 и 4996 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1988.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1235 година се протега во 3871 и 3872, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3931 и 3932 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1778. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 632 и 633 исламска година.

Настани уреди

 
Грбот на Господството Верле

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди