< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1229 (MCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1229 година од новата ера, 229. од вториот милениум, 29. од XIII век и последна од 1220-тите.

1229 во разни календари
Грегоријански календар1229
MCCXXIX
Ab urbe condita1982
Ерменски календар678
ԹՎ ՈՀԸ
Асирски календар5979
Балиски календар1150–1151
Бенгалски календар636
Берберски календар2179
Будистички календар1773
Бурмански календар591
Византиски календар6737–6738
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3925 или 3865
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3926 или 3866
Коптски календар945–946
Етиопски календар1221–1222
Еврејски календар4989–4990
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1285–1286
 - Сачка ера1150–1151
 - Кали-југа4329–4330
Холоценски календар11229
Игбоански календар229–230
Ирански календар607–608
Исламски календар626–627
Јапонски календарАнтеј 3 / Канги 1
(寛喜元年)
Јавански календар1137–1139
Јулијански календар1229
MCCXXIX
Корејски календар3562
Мингуо-календар683 пред Р. Кина
民前683年
Нанакшахи−239
Тајландски сончев календар1771–1772
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1355 или 974 или 202
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1356 или 975 или 203

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6737 и 6738 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5979 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4989 и 4990 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1982.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1229 година се протега во 3865 и 3866, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3925 и 3926 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1772. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 626 и 627 исламска година.

Настани уреди

 
Договор помеѓу двата крала, Шеста крстоносна војна

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди